Polska

UE wstawiła się za skazanymi dziennikarzami w Wietnamie

Unia Europejska wezwała władze Wietnamu, by natychmiast uwolniły skazanych we wtorek na wysokie wyroki więzienia trzech wietnamskich dziennikarzy, przypominając Hanoi o konieczności przestrzegania wolności słowa. Napisano o tym w rozpowszechionym w środę oświadczeniu rzecznika prasowego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Petera Stano.

UE interweniuje w Wietnamie – fot. © AP Photo / Hau Dinh
Członkowie Stowarzyszenia Niezależnych Dziennikarzy Wietnamu Pham Chi Dung, Nguyen Tuong Thuy i Le Huu Minh Tuan we wtorek zostali skazani na kary pozbawienia wolności od 11 do 15 lat za krytykę władz i rozprzestrzenianie w Internecie informacji, oczerniających Wietnam. Proces odbył się przed kolejnym zjazdem rządzącej w kraju Partii Komunistycznej, który ma odbyć się w dniach 25 stycznia – 2 lutego. Koledzy dziennikarzy podkreślają, że skazani „pisali tylko artykuły, w których bronili praw człowieka, omawiali politykę i kwestie, przedstawiające interes publiczny”.

Unia Europejska oczekuje, że władze Wietnamu natychmiast uwolnią Dunga, Thuya i Tuana, a także wszystkich dziennikarzy, blogerów i obrońców prawa, którzy trafili do więzienia za pokojowe wyrażanie swojej opinii. Unia Europejska będzie w dalszym ciągu kontynuować obserwację i współpracę z wietnamskimi władzami i wszystkimi zainteresowanymi stronami, żeby poprawić sytuację z przestrzeganiem praw człowieka w Wietnamie – napisano w oświadczeniu służby dyplomatycznej Unii Europejskiej.

UE przypomniała również, że prawo do wolności wyrażania opinii „jest zagwarantowane w Konstytucji Wietnamu, Powszechnej deklaracji praw człowieka i innych międzynarodowych dokumentach, które podpisał Wietnam”. Państwa powinny bronić wolności wyrażania opinii i tworzyć sprzyjające środowisko do dyskusji, nawet jeśli wyrażane poglądy jest sprzeczne ze stanowiskiem władz – podkreślono w dokumencie.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

0% VAT dla darowizn komputerów przenośnych dla szkół

Redakcja

Miasto widmo w Polsce? Ludzie masowo stąd wyjeżdżają

Redakcja

Pierwsza miejska pasieka

Redakcja

Pirat drogowy zatrzymany przez Speed

Redakcja

Co Pawlak może realnie zrobić, Kosiniak-Kamysz nie może nawet wymyślić

Redakcja

MIiR: Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym

Redakcja
Gazeta Jutro