Energetyka

Statek „Akademik Czerski” opuścił miejsce ukończenia budowy Nord Stream 2

Statek do układania rur „Akademik Czerski”, który przybył do niedokończonego odcinka Nord Stream 2 w ubiegłą środę, płynie teraz z powrotem na wschód, jak wynika z globalnego systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.

Akademik Czerski – fot. © Sputnik . Mikhail Golenkov
Przed zbliżeniem się w zeszłym tygodniu do niedokończonego odcinka gazociągu w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm układacz stał przez około miesiąc na redzie Mierzei Kurońskiej pod Kaliningradem. Sądząc po obecnym kierunku statku, może on być w drodze powrotnej do rosyjskiego portu.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, które promują swój skroplony gaz ziemny w UE, a także Ukraina i szereg krajów europejskich. W grudniu 2019 roku USA nałożyły sankcje na gazociąg, w wyniku których szwajcarska Allseas została zmuszona do zaprzestania jego budowy.

W grudniu 2020 roku wznowiono budowę gazociągu, a teraz – zdaniem ekspertów – Nord Stream 2 zostanie dokończony w ciągu kilku miesięcy.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Ustawa o jakości paliw ograniczy smog i napływ niesortowanego węgla do Polski

Redakcja

Nowatorski jaz elektrowni Ostrołęka – przygotowani na suszę

Redakcja

Firmy paliwowe angażują się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Pracują nad paliwami alternatywnymi i promują elektromobilność

Redakcja

Ropa z Rosji nadal zanieczyszczona

Redakcja

MFiPR: Walczymy o finansowanie projektów gazowych z pieniędzy unijnych

Redakcja

Energa zmodernizuje kolejną hydroelektrownię

Redakcja
Gazeta Jutro