Środowisko Świat

Rosnący ciężar cywilizacji

Niestety, rozpatrywany tu ciężar należy rozumień dosłownie. Wieżowce do samych chmur, nowoczesne autostrady, pojazdy czy meble są dużym udogodnieniem dla człowieka. Stanowią często symbol potęgi cywilizacji i społeczeństw, która oznacza jednocześnie zagładę środowisk naturalnych.

fot. Pexels, źródło: pixabay.com

Ciężar różnego rodzaju produktów i obiektów będących tworem ludzkiej ręki przekroczył właśnie ciężar dzieł natury, jak poinformowało dnia 9 grudnia 2020 r. francuskie czasopismo Nature.

Naukowcy zsumowali masę wszystkich dróg, budynków, przedmiotów i obiektów materialnych wytworzonych przez człowieka na całym świecie i porównali do masy elementów naturalnych – drzew, roślin, środowisk morskich oraz zwierząt. Ta ostatnia wynosi w dużym przybliżeniu 1 teratonę (tysiąc miliardów ton). Z kolei masa wytworzona za sprawą człowieka waży około 100 miliardów ton więcej, czyli 1,1 teratony.

Powodem do niepokoju nie są jedynie same wyniki badań, ale również tendencja wzrostowa po stronie ciężaru cywilizacji będącej dziełem ludzkiej działalności. W przeciwieństwie do środowisk naturalnych, z których coraz większa część podlega degradacji, transformacji, a nawet unicestwieniu. Tym bardziej szokują doniesienia magazynu The Straits Times, zgodnie z którymi jeszcze na początku XX wieku masa infrastruktury ludzkiej nie przekraczała 3% całości. Do szybkiego wzrostu przyczyniły się w znacznej mierze intensywny rozwój przemysłu i rozpowszechnienie betonu w budownictwie.

Prymarnym elementem rokującym na olbrzymi ciężar infrastruktury cywilizacyjnej są drogi i budynki, z których coraz to nowsze pojawiają się w zawrotnym tempie. Każdego roku nowe budynki osiągają wespół ciężar bliski ośmiu miastom wielkości Nowego Jorku. Z drugiej strony szali, w ciągu dwóch ostatnich dekad Ziemia na skutek deforestacji straciła około 100 milionów hektarów powierzchni lasów. Jeśli ludzkość podtrzyma dotychczasowe tempo konstrukcji, urbanizacji i rozwoju konsumpcji, już w 2040 roku ciężar wytworów działalności człowieka osiągnie ogromną przewagę, przekraczając 3 teratony. Bez nowych osiągnięć i infrastruktury trudno się obejść, ale bez matki natury, której trzeba spieszyć na ratunek – ostatecznie byśmy nie przetrwali.

Inne z tej kategorii

Litwa: Sejm apeluje o zmianę strategii wobec Rosji

Redakcja

Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu

Redakcja

Ratując te owady, ratujesz samego siebie

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół

D Okaz

Szef serbskiego parlamentu: Akcesja do UE to perspektywa zbyt odległa. Myślmy o własnych interesach

Redakcja

MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji w Ankarze

Redakcja

Ukraina: Zełenski oddał hołd UPA

Redakcja
Gazeta Jutro