Zdrowie

Naukowcy ostrzegają: Stres aktywuje uśpione komórki rakowe

Naukowcy odkryli, że noradrenalina, hormon uwalniany w stresujących sytuacjach, reaktywuje komórki rakowe, co może spowodować groźny nawrót raka. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Stres i jego wpływ obiektem nowych badań – fot. © Depositphotos / Ralwel
Nawrót nowotworów złośliwych jest jedną z głównych przyczyn zgonów chorych na raka. Często pojawia się, gdy uśpione komórki nowotworowe, które rozprzestrzeniły się we wczesnych stadiach raka, ale zostały następnie stłumione, ponownie stają się aktywne. Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, co może spowodować ponowne przebudzenie komórek rakowych.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji, pod kierownictwem Michela Perego z Instytutu Wistar w Filadelfii, zasugerowali, że komórki odpornościowe zwane neutrofilami i niektóre hormony, takie jak norepinefryna i kortyzol, mogą przyczyniać się do nawrotu nowotworu wiele lat po wyleczeniu z pomocą chemioterapii i operacji.

Eksperymenty laboratoryjne potwierdziły, że noradrenalina reaktywuje uśpione komórki raka płuc i jajnika u myszy. Poziom noradrenaliny we krwi gwałtownie wzrasta w warunkach stresowych, szoku, urazów, lęku, strachu, napięcia nerwowego. Nawet przy gwałtownym wstaniu z krzesła zawartość hormonu w ludzkim osoczu krwi już po minucie wzrasta kilkukrotnie.

Naukowcy ustalili, że stres u myszy spowodowany unieruchomieniem zwiększa również poziom noradrenaliny, co powoduje, że neutrofile wydzielają zapalne białka S100A8/A9 i mieloperoksydazę. Prowadzi to do akumulacji utlenionych lipidów. Po uwolnieniu z neutrofili lipidy aktywują czynnik wzrostu fibroblastów w komórkach nowotworowych, powodując, że komórki nowotworowe wychodzą z uśpienia i tworzą nowe formacje.

Naukowcy zbadali także próbki surowicy od 80 ochotników, których nowotwory płuc zostały usunięte chirurgicznie. Zauważyli, że pacjenci z wyższymi stężeniami S100A8/A9 byli bardziej narażeni na nawrót raka w ciągu 33 miesięcy po operacji. Co więcej, im wyższy poziom S100A8/A9 we krwi pacjentów, tym szybciej następował nawrót.

Autorzy sugerują, że stosowanie zatwierdzonych leków wycelowanych na hormony stresu, znanych beta-adrenolitykami, pomoże zapobiec nawrotom nowotworów. U myszy, które otrzymywały eksperymentalny beta-bloker, komórki rakowe pozostawały uśpione.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Prowadzenie auta w kurtce puchowej jest niebezpieczne!

...w razie wypadku grozi Ci nurkowanie!!!

M Lebiest

Kleszcze rozpoczęły już swoją aktywność

Redakcja

Polacy widzą coraz gorzej. Co najpiękniejszego zobaczyliśmy w życiu dzięki zdrowym oczom?

Redakcja

Babeczki marchwiowo-bananowe

Oliwia Gucwa

Grzyb z Puszczy Białowieskiej zwalcza raka?

Redakcja

Aborcja na telefon i za darmo w Nowej Szkocji

Redakcja
Gazeta Jutro