Polska

Lotnisko w Balicach zbuduje terminal cargo

Większy i nowocześniejszy budynek pozwoli spełnić wymagania ruchu towarów transportowanych na pokładach samolotów oraz umożliwi przeniesienie ruchu samochodów ciężarowych z bezpośredniego otoczenia terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Wizualizacja nowego terminalu – fot. malopolskie.pl / UMWM
Lotnisko w Balicach ogłosiło przetarg na budowę nowego terminala cargo 28 grudnia 2020 roku. Nowy obiekt jest zaprojektowany jako zwarta pod względem architektonicznym bryła, o powierzchni magazynowej około 2,7 tys. m2 i 1,2 tys. m2 powierzchni biurowej.

Zasadniczą funkcją części magazynowej nowego cargo będzie obsługa frachtu cargo samochodowo-lotniczego. Oprócz tego obiekt wraz z zagospodarowaniem terenu będzie służył do obsługi i kontroli zaopatrzenia oraz pojazdów wjeżdżających na teren strefy zastrzeżonej portu lotniczego. W części biurowej zlokalizowane będą m.in. pomieszczenia agentów handlingowych, spedytorów, służb operacyjnych portu lotniczego, Straży Granicznej i Urzędu Celnego. Ogólnodostępna strefa przedpola terminala cargo skomunikowana zostanie z drogą wojewódzką nr 774, a w jej obrębie zlokalizowane będą parkingi, chodniki oraz dojazdy.

Epidemia koronawirusa od marca do czerwca zamroziła jedno z największych lotnisk w Polsce. To był olbrzymi cios dla ruchu turystycznego i gospodarki w Małopolsce. Czeka nas mozolny proces zwiększania liczby pasażerów i przewozów transportowych. Budowa nowego terminala jest potwierdzeniem woli i determinacji odbudowy pozycji lidera w ruchu powietrznym przez port w Balicach – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

– Przystępujemy do kolejnej fazy inwestycji. Mamy nadzieję, że już w połowie nowego roku 2021 rozpoczniemy budowę terminala cargo, będącego ważną częścią Planu Generalnego, który staje się wielką szansą dla odbudowania gospodarki Krakowa i Małopolski po pandemii. Inwestycje na lotnisku to także tysiące nowych miejsc pracy w naszym regionie. Zakończenie budowy nowego terminala cargo jest planowane na koniec 2022 – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Kraków Airport jest jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce, które przed pandemią koronawirusa obsługiwało 8 milionów pasażerów. Jest ono członkiem Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Działania Kraków Airport są dostrzegane na świecie – potwierdza to m.in. nagroda ASQ Awards 2016 przyznana przez Airport Council International w 2017 roku za doskonalenie jakości obsługi klienta oraz nominacja UBM do nagrody World Routes Marketing Awards w tym samym roku.

Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce podpisał deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19”, zainicjowaną i przygotowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Głównym celem deklaracji jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami.

CSR: Kraków Airport traktuje społeczną odpowiedzialność biznesu jako nieodłączny element strategicznego zarządzania i jest pierwszym regionalnym portem lotniczym w Polsce, cyklicznie publikującym raporty zrównoważonego rozwoju w oparciu o międzynarodowy standard raportowania niefinansowego Global Reporting Initiative.

Inwestycje: Plan Generalny lotniska Kraków-Balice wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Krakowskie lotnisko planuje zainwestować około miliarda zł w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tys. nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa.

Więcej informacji na stronie internetowej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Małopolska.pl

Inne z tej kategorii

Odstrzał dzików – wyjaśnienia Głównego Lekarza Weterynarii

Redakcja

Apel prezydenta Krakowa do mieszkańców

Redakcja

MSWiA: Współpraca Polski i USA na rzecz pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie

Redakcja

MSWiA: Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy

Redakcja

NFOŚiGW: Trzy parki narodowe otrzymają dotacje na wzmocnienie ochrony przed antropopresją i szkodnictwem

Redakcja

O digitalizacji ochrony zdrowia w Katowicach

Redakcja
Gazeta Jutro