Nauka i Technika

Cogiteon: ruszyły przetargi na eksponaty

Na wystawie stałej Cogiteonu będzie ponad 100 interaktywnych urządzeń. Właśnie ruszyły przetargi nieograniczone na ich produkcję, dostawę i montaż.

fot. MCN Cogiteon
Tematem wystawy stałej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon są wielkie marzenia człowieka. Od 2016 roku, kiedy wybrano motyw przewodni ekspozycji, zespół odpowiedzialny za wystawę pracował nad szczegółowymi rozwiązaniami. Dokumentacja poszczególnych urządzeń interaktywnych jest efektem m.in. konsultacji z naukowcami i ekspertami, otwartego konkursu na eksponaty (kwiecień – czerwiec 2019), akcji prototypowania i wizyt studyjnych. Listę eksponatów uzupełniają instalacje z pogranicza nauki i sztuki, które przygotowali artyści.

Ekspozycja będzie podzielona (również architekturą budynku) na pięć sekcji tematycznych:

– Marzę o zdrowym i długim życiu
– Marzę o życiu w zgodzie z innymi
– Marzę o odkrywaniu tajemnic świata
– Marzę o okiełznaniu przyrody
– Sam tworzę

Wystrój poszczególnych sal będzie dostosowany do prezentowanej tematyki. Projekt scenografii opracowało Koza Nostra Studio. To efekt konkursu z 2019 roku. Wszystkie powstające eksponaty mają być zgodne z wytycznymi i wskazówkami przygotowanymi przez studio z Krakowa.

Czy robot może być gwiazdą piłki nożnej? Jak się uchronić przed infekcją? Jakie są koszty produkcji żywności? Jaka przyszłość czeka nasze domy? Gdzie mieszka prąd? Na te i wiele innych pytań pierwsi zwiedzający znajdą odpowiedź w Cogiteonie w 2023 roku.

Postępowanie, dostępne poprzez Platformę Zakupową, podzielone jest na 6 osobnych przetargów:
wykonanie wraz z dostawą i montażem eksponatów robotycznych, multimedialnych, interaktywnych, elektronicznych i mechanicznych. Jeden z przetargów na eksponaty interaktywne połączony jest z produkcją scenografii. Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie ofert do początku lutego. Wtedy też dowiemy się jakie firmy będą projektować najważniejsze urządzenia dla Cogiteonu.

Wystawa stała nie będzie jedyną atrakcją powstającego centrum. W budynku znajdzie się również strefa emocji, Akademia Dziecięca i 6 laboratoriów (w których będzie można samodzielnie prowadzić doświadczenia naukowe). Na dachu obiektu urządzone będą łąki edukacyjne, będzie też widownia dla wydarzeń odbywających się na pasie startowym. Obok budynku powstanie 2-hektarowy ogólnodostępny park z edukacyjnym placem zabaw, aleją odkryć naukowych i wieloma innymi atrakcjami.

Budowa centrum jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

źródło: MCN Cogiteon

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Małopolska.pl

Inne z tej kategorii

MC: Polska przyszłości to Polska z Internetem Rzeczy

Redakcja

FUW i NCBJ: Czy można wytworzyć jeszcze cięższe pierwiastki?

Redakcja

Mio Cyclo Discover – nowa seria nawigacji dla miłośników turystyki rowerowej

Redakcja

450 mln zł dla polskiej onkologii. Powstał Wirtualny Instytut Badawczy

Redakcja

Indie wystrzeliły sondę na Księżyc

Redakcja

MC: Minister cyfryzacji w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

Redakcja
Gazeta Jutro