Świat

Chiny: rośnie ognisko Covid-19 w Hebeiu, zakaz wyjazdu ze stolicy regionu

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w piątek 37 nowych lokalnych przypadków Covid-19, w tym kolejne 34 zachorowania w otaczającej Pekin prowincji Hebei. Władze zakazały wyjazdu z 11-milionowego miasta Shijiazhuang, stolicy regionu.

Koronawirus budzi lęk w prowincji Hebei – fot. Twitter Łukasz Lisak
W Shijiazhuangu, gdzie wykryto 32 spośród nowych lokalnych przypadków Covid-19, władze wprowadziły w czwartek również zakaz zgromadzeń, a mieszkańcom obszarów wysokiego ryzyka polecono, aby nie opuszczali swoich dzielnic.

Łącznie poprzedniej doby zgłoszono w Chinach kontynentalnych 53 nowe przypadki Covid-19, z czego 16 określono jako przywleczone z zagranicy. Wykryto również 57 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19 – wynika z piątkowego sprawozdania komisji zdrowia.

Liczby te są znacznie niższe, niż w czasie pierwszej fali zakażeń wiosną 2020 roku i niższe, niż bilanse notowane obecnie w wielu innych miejscach świata. Chińskie władze zaostrzają jednak przepisy, by uchronić kraj przed nawrotem pandemii i ryzykiem rozwleczenia zmutowanych odmian wirusa, które mogą być bardziej zaraźliwe.

W Kantonie na południu Chin powróciły rygorystyczne pomiary temperatury przy wejściach do niektórych budynków. Na niektórych obszarach kraju władze wydłużyły okres kwarantanny koronawirusowej z 14 do 21 dni. Zalecają też mieszkańcom powstrzymanie się od podróży w czasie nadchodzących świąt Chińskiego Nowego Roku, który przypada 12 lutego.

Oficjalny bilans zachorowań na Covid-19 w Chinach kontynentalnych wzrósł w piątek do 87 331, a oficjalny bilans zgonów nie zmienił się od wielu miesięcy i wynosi 4634 – wynika z dobowego raportu państwowej komisji zdrowia.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Von der Leyen: Lepiej nie planujcie letnich wakacji

Redakcja

Nie ma rodowitych Niemców, jesteśmy narodem imigrantów!

Redakcja

Iran: Kolejna ewakuacja w obawie przed powodziami

Redakcja

Bloomberg: Badania pokazują korelację między szczepionkami przeciw gruźlicy a Covid-19

Redakcja

Odporność zbiorowa na COVID-19 może pojawiać się szybciej, niż zakładano

Redakcja

Burkina Faso: Nasilenie ataków terrorystycznych

Redakcja
Gazeta Jutro