Zwierzaki

Zeberki zwyczajne rozpoznają się po głosie

~ Nowe odkrycie u australijskich ptaków

Zeberka zwyczajna to niezwykły gatunek ptaków. Już kolejny raz okazuje się, że posiada zdolność, o którą nikt nie podejrzewałby te barwne zwierzęta.

Kadr z filmu autorstwa L’élevage des perruches ondulèes, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=nTPduzRVt-o

Ten wyjątkowy gatunek pewnie nie jest wszystkim dobrze znany. Zeberka zwyczajna to mały ptak śpiewający z rodziny wróblowatych. Zamieszkuje Australię i Małe Wyspy Sundajskie, należące do kontynentu azjatyckiego. Powszechnie hoduje się te ptaki w klatkach, przez co spotykamy je na całym świecie. Mierzą średnio 10 cm, a ważą – 15 kg. Są bardzo towarzyskie i wykazują się zachowaniami stadnymi, większość czasu spędzając w grupach. Podróżują w dużych koloniach liczących między 50 a 100 przedstawicieli.

Kto mnie woła?

Badania wykazały, że te fascynujące zwierzęta potrafią zapamiętywać i rozpoznawać głos około pięćdziesięciu swoich krewnych, zupełnie tak samo jak człowiek rozpoznaje głosy bliskich sobie osób. Zainteresowanie naukowców budzą także mechanizmy wytwarzania przez nie dźwięków i tym samym komunikowania się, oraz dymorfizm płciowy gatunku.

Jak to się dzieje? U osobnika wsłuchującego się w cudzy głos powstaje potrzeba rozpoznania, zidentyfikowania tego głosu. U podstaw tej potrzeby leży między innymi chęć i naturalna zdolność do zapamiętywania danych dźwięków na przyszłość, gromadząc je w pamięci. Według najnowszych analiz naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, takie informacje pozostają w pamięci na około miesiąc, chyba że są regularnie używane.

Pokojowe dyskusje

To nie pierwszy raz, kiedy o zeberkach zwyczajnych jest głośno. W 2015 roku badacze z laboratorium należącego do Université de Saint-Étienne odkryli, że zeberki prowadzą ze sobą żywe dyskusje mające na celu sprawiedliwy podział opieki rodzicielskiej. Rozmowy dotyczą najczęściej określenia ile czasu każdy z rodziców spędzi na wysiadywaniu jaj. Zazwyczaj wymieniają się w tej czynności co około 30 minut. Wspólne negocjacje odbywają się raczej bez zbędnych emocji, a partnerzy są najczęściej bardzo zgodni jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi, karmienie czy budowę gniazda. Jeśli dochodzi do podziału i rozdzielenia obowiązków w czasie, ptaki dają sobie nawzajem sygnały głosowe wskazujące na to, że mija już czyjaś kolej, jak i na to, że rozwinęły niesamowitą intuicję i inteligencję.

Inne z tej kategorii

Energa wita bociany wracające do Polski i ma dla nich 600 nowych gniazd!

Redakcja

Kusogorzyk miotlasty

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #2

A Szczecina

Indywidualiści z wieloma tajemnicami

O kotach, w dniu ich święta

D Okaz

Gwiazdonos amerykański

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #5

A Szczecina

Goście hoteli Louvre Hotels Group nie muszą rozstawać się ze zwierzakami

Redakcja

Pomóż zwierzętom podczas suszy

~ Jak stworzyć przydomowe poidełko?

A Szczecina
Gazeta Jutro