Teatr i sztuka

Wawelskie Baletto z Cracovia Danza

Wawelskie Baletto to kolejny odcinek cyklu Kraków tańcem malowany, będącego filmową odsłoną 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.

Wawelskie Baletto – fot. Sebastian Dudek
Kluczową postacią odcinka jest królowa Bona Sforza, która na Wawel sprowadziła wielu znakomitych muzyków i tancerzy. Dzięki niej do Polski trafiły takie tańce jak pawana czy passamezzo, a także przedstawienia baletowe zwane balletto. Tancerze Baletu Cracovia Danza kreują w filmie atmosferę renesansowych bali i fascynujących przedstawień maskowych, o których opowiada Romana Agnel, pomysłodawca i gospodarz cyklu Kraków tańcem malowany. Świat muzyki na wawelskim dworze w czasach Bony Sforzy przybliża natomiast Joanna Solecka, krakowska klawesynistka i teoretyk muzyki.

W opowieści o XVI-wiecznym Wawelu zagościł też temat na pozór daleki od świata kultury. Tanecznym krokiem przechodzimy bowiem przez ogrody królewskie, a o ich historii opowiada Katarzyna Żółciak, główny specjalista ds. ogrodów Zamku Królewskiego na Wawelu. Roślinno-warzywny temat pojawia się też w warstwie artystycznej filmu, w której prezentowane są fragmenty programu Baletu Cracovia Danza w fantazyjnych, „warzywnych” nakryciach głowy.

Premiera filmu, który został zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio odbędzie się online 31 grudnia o godz. 20. na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Cracovia Danza

Inne z tej kategorii

Hamletyzować znaczy „nie działać”

Recenzja spektaklu "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego

D Łapińska

Rekordowe ponad 3,5 mln zł za obraz Malczewskiego na aukcji w Agra-Art

Redakcja

WORLD PRESS PHOTO Wystawa 2019 ~

Historie, które mają znaczenie

Redakcja

Galerie Beksińskiego i Dudy-Gracza otwarte od września

Redakcja

Światowej sławy śpiewaczka Aleksandra Kurzak laureatką Nagrody im. Bogusława Kaczyńskiego

Redakcja

Teatr bez wychodzenia z domu

~ Spektakle dostępne online

Wiktoria Śniadek
Gazeta Jutro