Świat

UE: zabójstwo naukowca nie zatrzyma potencjału jądrowego Iranu

Zabójstwo fizyka jądrowego w Iranie jest przestępstwem, ale nie wpłynie na zatrzymanie potencjału jądrowego Iranu, oświadczył wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Atomowe zapędy Iranu nie zostały zahamowane? – fot. © AP Photo / Fars News Agency
„Chodzi o zabójstwo, przestępstwo, trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Nie wolno w taki sposób rozwiązywać problemów. Zabijając fizyków jądrowych, nie wolno zmuszać Iran do zatrzymania swojego potencjału jądrowego”, powiedział Borrell podczas konferencji online Służby zewnętrzna Unii Europejskiej w Brukseli.

Szef dyplomacji UE, który jest jednocześnie koordynatorem komisji ds. porozumienia nuklearnego z Iranem, oświadczył, że ma nadzieję na powrót przedstawicieli USA i Iranu do stołu negocjacyjnego. „W tym roku staramy się dotrzymać umowy, bez względu na wyjście USA. Państwa UE są co do tego zgodne. Porozumienie nadal obowiązuje, a my mamy nadzieję, że Irańczycy i Amerykanie zgodzą się wrócić do negocjacji”, dodał. Borrell potwierdził, że utrzymanie porozumienia w sprawie „irańskiego arsenału jądrowego” wciąż jest priorytetem. Naszym głównym zadaniem jest utrzymanie tego porozumienia, przecież bez niego Iran był już mocarstwem jądrowym. To oczywiste – powiedział Borrell.

Szef europejskiej dyplomacji przypomniał, że przed Bożym Narodzeniem odbędzie się posiedzenie komisji ds. porozumienia nuklearnego z Iranem, której on przewodniczy. „Zrobimy co w naszej mocy, żeby to porozumienie pozostało gwarantem bezpieczeństwa w regionie”, zakończył Borrell.

Fizyk jądrowy Mohsen Fahrizadeh został zabity w zamachu w prowincji Teheran 27 listopada. Został ciężko ranny i zmarł w szpitalu. Ministerstwo Obrony Iranu potwierdziło, że zamordowany naukowiec był szefem instytucji ds. badań i innowacji w wydziale irańskiego resortu. Minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif zwrócił wcześniej uwagę na dowody na zaangażowanie Izraela w zabójstwo naukowca, wzywając społeczność międzynarodową do zakończenia polityki podwójnych standardów i potępienia aktu „państwowego terroryzmu”. Prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że zabójstwo fizyka jądrowego nie pozostanie bez odpowiedzi.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu w odpowiedzi na zapytanie Sputnika poinformowało, że nie komentuje wypowiedzi władz irańskich o udziale państwa Izrael w zamachu na Fahrizadeha.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Po wyborze von der Leyen na szefową KE – pogodzić państwa członkowskie i frakcje PE

Redakcja

Zuchwały napad na piwnicę z winem: rzucali butelkami za 350 tys. euro w funkcjonariuszy

Redakcja

Stoltenberg: Turcja powinna szukać alternatywy dla S-400

Redakcja

Uwolniono Asię Bibi

Redakcja

W Kenii powstał pierwszy na świecie statek z recyklingowanego plastiku

A Jagła

5 dni do Zimowych Igrzysk Olimpijskich

M Huniak
Gazeta Jutro