Nauka i Technika

Sonda po pobraniu próbek z Księżyca rozpoczęła powrót na Ziemię

Moduł chińskiej sondy Chang’e 5, która wylądowała we wtorek na Księżycu i pobrała z niego próbki skał, wystartował z powierzchni ziemskiego satelity, by na jego orbicie połączyć się z pojazdem, który zabierze próbki z powrotem na Ziemię – poinformowały chińskie media.

Chiny z kolejnym kosmicznym sukcesem – fot. Twitter daishihanpp
Cała misja rozpoczęła się 24 listopada od wystrzelenia sondy z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie – prowincji Hajnan. Pojazd w kosmos wyniosła rakieta Długi Marsz-5B. Planowano, że cała operacja zakończy się po 23 dniach.

Po dotarciu na orbitę Księżyca, lądownik odłączył się od reszty pozostającego na orbicie pojazdu i wylądował we wtorek na powierzchni Srebrnego Globu. Zadaniem zautomatyzowanej maszyny było zebranie 2 kg próbek księżycowego gruntu. Chińska agencja badań kosmicznych poinformowała, że tę część misji wykonano szybciej, niż pierwotnie planowano.

Według chińskich mediów państwowych część wysłanej na powierzchnię Księżyca sondy wystartowała z niego dziś, krótko po godz. 23.00 czasu pekińskiego (godz. 16.00 w Polsce). Ten moduł połączy się teraz z pozostającym na orbicie Księżyca pojazdem, który zabierze próbki i wróci z nimi na Ziemię. Na powierzchni Księżyca pozostał łazik, który zebrał próbki i wykonał odwierty. Będzie on nadal badał powierzchnię Srebrnego Globu i ją fotografował.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Badania nad skutkami złej jakości powietrza coraz bardziej niepokoją

~ Czyli opowieść o tym, co zanieczyszczenia mają wspólnego z przestępstwami

O Marczuk

Nowa aplikacja Mobilny ISOF w Google Play

Redakcja

Pierwsze Italian-Polish Aerospace Forum już 4 grudnia w Warszawie

Redakcja

Odkryto superziemię?

Redakcja

MC: Cyfryzacja to konieczność – za nami pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy

Redakcja

Instagram rezygnuje z like’ów

Redakcja
Gazeta Jutro