Motoryzacja

Projekt Dakar: fabrycznym zespołem Audi będzie Q Motorsport

Audi w roku 2022 po raz pierwszy w swej historii weźmie udział w Rajdzie Dakar, wystawiając tam swój innowacyjny prototyp. Start w tej najtrudniejszej na świecie imprezie rajdowej typu cross-country, zostanie przygotowany
w ścisłej współpracy z firmą Q Motorsport GmbH.

Audi rusza na podbój Rajdu Dakar – fot. Audi AG
„Nawiązując współpracę z Q Motorsport, wdrażamy po raz kolejny założenia naszej filozofii, która w Audi sprawdza się od wielu lat” – mówi Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny jednocześnie w Audi za sporty motorowe. „Opracowanie prototypu na Rajd Dakar, z jego innowacyjną koncepcją układu napędowego, odbywa się we własnym zakresie, jednak by wystartować w tak trudnej imprezie potrzebujemy doświadczonego partnera. Zespół Q Motorsport wnosi do tej kooperacji ogromne, ale też bardzo unikalne doświadczenie z zakresu sportów cross-country.”

Q Motorsport GmbH zostało założone przez Svena Quandta i jego dwóch synów: Thomasa i Tobiasa. Będąc wyczynowym kierowcą, Sven Quandt wygrał w roku 1998 T1 Marathon Cup. W tym samym roku, jego team GECO świętował zajęcie pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji T1 Rajdu Paryż – Dakar. Od listopada 2002 roku do końca roku 2004, Quandt był szefem pionu sportów motorowych w Mitsubishi Motors. Jednocześnie rozpoczął tworzenie zespołu X-raid Team, który zwyciężył w swej klasie w Rajdzie Dakar aż pięć razy, a jedenaście razy wygrywał w Pucharze Świata FIA w rajdach cross-country.

„Chcemy, by projekt Q Motorsport otworzył nam nowe możliwości w cross-country – niezależnie
i równolegle do tego, co robimy w X-raid” – wyjaśnia Sven Quandt. „Świat się zmienia i również Rajd Dakar musi udowodnić, że może być ekologicznie zrównoważony i nadal wyznaczać kierunki rozwoju tego typu sportu. To jest dokładnie to, co Q Motorsport razem z Audi chcą zwrócić uwagę.”

Inne z tej kategorii

GP Singapur nie dla Ferrari… Zwycięża po raz kolejny Hamilton

M Lebiest

Przyjaciel profesjonalisty i rodziny – nowy Volkswagen Caddy

K Kopydłowski

Samochody osobowe Fiat, Jeep, Alfa Romeo i Abarth w abonamencie w 2020 roku

Redakcja

Polski „elektryk” będzie elegancki i zmysłowy

Redakcja

Powiew świeżości prosto ze Szwecji – Volvo S90/V90 po liftingu 

K Kopydłowski

Premiera nowej Mazda 6 odbyła się w Poznaniu

...czy jej stylistyka przypadnie do gustu "Kowalskiemu"?

M Lebiest
Gazeta Jutro