Świat Zwierzaki

Ostatnia biała żyrafa na świecie wyposażona w nadajnik GPS

Niedawno było ich jeszcze trzy, teraz została już tylko jedna. Biała żyrafa jest teraz pod baczną obserwacją, aby nie dostała się w ręce kłusowników. Polowania, a także ingerencja człowieka w środowisko naturalne sprawiają, że wymieranie gatunków stało się tendencją ogólnoświatową.

Kadr z filmu autorstwa National Geografic Wild France, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GyXc9QUtilc

Na straży ostatniego osobnika

Kilka miesięcy temu dwie białe żyrafy, samica i jej 7-miesięczne dziecko, zostały zabite przez kłusowników. Teraz pozostał już tylko jeden samiec, pilnie strzeżony przez ekologów, którzy wyposażyli zwierzę w lokalizator GPS. Nadajnik umieszczono w uchu żyrafy dzięki zaangażowaniu naukowców z organizacji Save Giraffes Now oraz Kenya Wildlife Service.

W jaki sposób przyrząd będzie służył jej ochronie? Umożliwi strażnikom śledzenie kroków żyrafy, aby móc interweniować w razie, gdyby znalazła się w strefie uczęszczanej przez kłusowników. Urządzenie zasilane energią słoneczną dzięki umieszczeniu w uchu zwierzęcia co godzinę wysyła informację o aktualnej lokalizacji.

Dzięki pracownikom Kenya Wildlife Service oraz Northern Rangelands Trust nadajniki przydzielono także 5 osobnikom najrzadziej występującego gatunku antylop na świecie.

Konflikt z człowiekiem

Biała żyrafia cierpi na leucyzm, chorobę genetyczną, która częściowo odbarwia skórę. Pierwszy raz białe żyrafy zauważono w styczniu 2016 roku w Tanzanii, a dwa miesiące później w Kenii. Obecnie ostatni przedstawiciel przebywa na terenach hrabstwa Garissa w północno-wschodniej Kenii. Białe żyrafy od dawna pozostawały w konflikcie z ludźmi. W rejonach zamieszkania ostatnich osobników gatunku lokalne społeczności zrezygnowały z pasterskiego trybu życia na rzecz rolnictwa. Uprawiane tereny nawadniane są wodą pochodzącą z pobliskich rzek – tych samych, które stanowią wodopoje żyraf. Chcąc dostać się do rzeki, zwierzęta przechodziły często przez tereny gospodarstw, czego skutkiem było niejednokrotnie niszczenie upraw. W tej sprawie nie pomagały nawet liczne sidła i pułapki, które miały odstraszyć żyrafy.

Szóste masowe wymieranie gatunków

Naukowcy alarmują, że wymieranie kolejnych gatunków zwierząt przyspiesza i jest zjawiskiem globalnym. W XX wieku z powierzchni planety całkowicie zniknęło ponad 500 gatunków kręgowców lądowych.

Ocieplenie klimatu, destrukcja naturalnych środowisk przez działania człowieka, intensywna urbanizacja terenów uprzednio zielonych znacznie przyspieszają te procesy. Tempo wymierania przyspiesza – kolejne setki kręgowców będą znikać już nie w ciągu wieku, a w ciągu kilku dekad. Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda razem z innymi naukowcami ogłosił kilka lat temu na łamach „Proceedings of National Academy of Sciences”, że jesteśmy świadkami szóstego masowego wymierania gatunków. Ekosystemy zostają pozbawione gatunków kluczowych dla zachowania stabilnych warunków ich funkcjonowania.

Bliskich wyginięciu jest obecnie 515 gatunków kręgowców lądowych. Ich liczebność wynosi poniżej 1000 osobników. Najwięcej spośród nich to gatunki ptaków i ssaków. Znaczna część zagrożonych gatunków zamieszkuje regiony tropikalne i subtropikalne. Dużym niebezpieczeństwem są dla nich nielegalne odławiania i polowania na dzikie zwierzęta. Oprócz innych działań mających na celu wspieranie ich przetrwania, naukowcy i ekolodzy od dawna domagają się globalnego porozumienia w sprawie zakazu handlu dzikimi zwierzętami.

Inne z tej kategorii

Polscy politycy żegnają Johna McCaina

Redakcja

Wlk. Brytania: Awaria energetyczna zakłóca ruch kolejowy

Redakcja

Trzaskowski: to miasta odczują najbardziej negatywne skutki zmian klimatycznych

Redakcja

Patrioty nie odparły ataku na saudyjskie rafinerie. Pompeo tłumaczy dlaczego

Redakcja

Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny MAKS 2019

Redakcja

Burmistrz Rypina członkiem ARLEM

Redakcja
Gazeta Jutro