Lifestyle Środowisko

Kaktus Bożego Narodzenia

Kwiaty łatwe w obsłudze #9

Wielu z nas chciałoby mieć piękne kwiaty we własnym domu. Jednak zawsze coś idzie nie tak i nawet plastkowa roślinka wygląda jakoś mizernie, a kaktus usechł na wiór. Kaktus Bożego Narodzenia nie boi się jednak niedoświadczonych ogrodników i chętnie zakwita na wielu parapetach. Jak o niego zadbać?

Kaktus Bożego Narodzenia, zwany też grudnikiem, zygokaktusem i szlumbergerą zimową to sukulent, którego często możemy spotkać w Polskich domach. Pochodzi z gorących i wilgotnych lasów Brazylii, gdzie porasta drzewa i ziemię. Jej liście przypominają mi spłaszczone supełki, są mięsiste i żywozielone. Na końcu liści w okresie od grudnia do marca pojawiają się kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym lub żółtym w zależności od odmiany.

Często mylona jest z Kaktusem Wielkanocnym, którego łatwno odróżnić możemy na podstawie kwiatów. Szlumbergera zimowa posiada większe kwiaty, osiągające około 5 centymetrów, a ich płatki wyginają się do tyłu. Hatiora gaertneri, czyli Kaktus Wielkanocny ma kwiaty mniejsze, a ich płatki otwierają się jedynie w połowie tak okazale jak u Szlumbergery zimowej. Oba sukulenty pochodzą z Brazylijskich lasów tropikalnych, różnią się również czasem kwitnienia. Hatiora kwitnie na wiosnę.

Szlumbergera zimowa symbolizuje wielkie szczęście. W ciągu ostatnich lat została uznana za narażoną na (to jest poprawnie, 1.4 VU to oznaczenie tej rośliny w IUCN) wyginięcie przez Czerwoną Księgę Roślin Zagrożonych, a jej populacja od 2017 roku zmniejsza się.

Szlumberega zimowa by chakoteh on pixabay.com

Pielęgnacja

Szlumbergera zimowa osiąga od 20 do 60 centrymetrów. Optymalnym stanowiskiem będzie to znajdujące się na wschodnim lub południowym parapecie. Podczas kwitnienia nie należy zmieniać stanowiska sukulenta, ponieważ może to skutkować przedwczesnym opadaniem kwiatów. Należy także powstrzymać się od obracania Szlumbergery w stronę słońca.

Kaktus Bożego Narodzenia jest sukulentem, zatem nie potrzebuje obfitego podlewania. Szlumberega magazynuje wodę w liściach, dlatego nalezy podlewać ją raz na 2 do 3 tygodni. Od lutego do kwietnia przechodzi w stan spoczynku, wtedy podlewanie powinno zostać ograniczone do minimum. Przelanie skutkować może wysychaniem liści jak i śmiercią rośliny.

Podłoże zygokaktusa powinno być przepuszczalne, chociaż roślina jest tolerancyjna co do gleby. Przesadzanie młodej rośliny powinno odbywac się co rok lub 2 lata, starsze okazy co 2 do 3 lat. Oznakami, że trzeba pomyśleć nad zmianą doniczki będą szare i pomarszczone liście oraz niewiele lub brak kwiatów.

Rozmnażanie Szlumbergery jest proste, wystarczy ukorzenić segment liścia w wodzie, a po wypuszczeniu korzeni przenieść do doniczki z ziemią.

Opcjonalne nawożenie powinno odbywać się co 2 tygodnie od maja do grudnia, za pomocą nawozu do roślin doniczkowych kwitnących. Jest odporna na większość rodzajów szkodników jak i chorób.

Inne z tej kategorii

Krakusy, do przytulania!

Czyli darmowe przytulanie w Międzynarodowy Dzień Przytulania

B Kuras

Gospodarka wodna a zmiany klimatu

Redakcja

Matt Dusk: Polska jest moim drugim domem

Redakcja

System odpadowy w Polsce – zmiany idą w dobrym kierunku

Redakcja

Wszystkich Świętych i Zaduszki oczami właścicielki kwiaciarni

A Jagła

Paula Tumala: Od kiedy urodziłam dziewczynki, moje życie zmieniło się o 180 stopni

Redakcja
Gazeta Jutro