Historia Świat

Archeolodzy dotarli do ponad 100 starożytnych sarkofagów

~ Nowe odkrycia w egipskiej nekropolii

Egipskie nekropolie nie przestają zaskakiwać. Archeolodzy wciąż docierają do nowych wykopalisk, ponad dwa tysiąclecia po ich zakopaniu w ziemi na wieczny spoczynek w ramach tradycyjnego rytuału. Minister Turystyki i Starożytności Egiptu zapowiada, że tamtejsze podziemia wciąż kryją wiele tajemnic.

fot. Lynn Greyling, źródło: pixabay.com

W egipskiej nekropolii w Sakkarze odkryto ponad 100 nieznanych dotąd sarkofagów pochodzących sprzed blisko 2500 lat. Co więcej, są one w świetnym stanie. Jak udało się ustalić, zapieczętowane drewniane trumny należały do wyższych urzędników tak zwanego okresu późnego (664-332 r. p.n.e.) oraz okresu ptolemejskiego (323-30 r. p.n.e.) w historii Egiptu. Znaleziono je w trzech różnych dołach o głębokości do 12 metrów. Oprócz samych trumien archeolodzy wydobywają również inne cenne skarby. Wewnątrz jednej z nich leżała mumia owinięta w całun ozdobiony kolorowymi hieroglifami. Badacze dotarli też do ponad 40 posągów starożytnych bóstw oraz masek pogrzebowych.

Odkrycie to zostało ogłoszone 14 listopada, po tym jak miesiąc wcześniej również znaleziono około sześćdziesięciu takich sarkofagów, a najprawdopodobniej to wciąż nie jest koniec poszukiwań.

„Sakkara jeszcze nie ujawniła przed nami wszystkiego. To prawdziwy skarbiec”, powiedział Khaled El-Enani, Minister Turystyki i Starożytności Egiptu podczas oficjalnej ceremonii z okazji ujawnienia nowych śladów długoletniej historii. Wykopaliska będą trwać dalej. Dla naukowców Sakkara to póki co niekończące się źródło nowych odkryć. Gdy wydaje się, że „studnia” wypełniona sarkofagami jest już opróżniona, znajdowane są kolejne zdobione trumny. Khaled El-Enani zapowiedział też z dużym prawdopodobieństwem, że kolejne odkrycia zostaną ogłoszone już w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Miasto Sakkara położone jest blisko 15 kilometrów od zespołu piramid w Gizie, na południe od Kairu. Wraz z Memfis, stolicą starożytnego Egiptu, oraz nekropolią obejmującą piramidy od Gizy do Dahszur, obszar  ten wpisano w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nekropolia w Sakkarze stanowi miejsce pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Przypuszcza się, że właśnie tam pochowany został między innymi pierwszy znany król Egiptu – Narmer.

Nowe znaleziska trafią do kilku egipskich muzeów. Jednym z nich będzie nowy ośrodek wybudowany na obrzeżach Kairu. Oprócz nowych sarkofagów, archeolodzy oczekują też odkrycia starego warsztatu służącego niegdyś produkcji trumien dla mumii.

Władze Egiptu żywią jednocześnie nadzieję, że znaleziska oraz nowe muzeum ożywią turystykę osłabioną przez niestabilność polityczną, ataki po rewolucji z 2011 r. i pandemię Covid-19.

 

Inne z tej kategorii

Litwa: List prezydenta w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Redakcja

W Berlinie planowane ograniczenia w handlu z powodu pandemii koronawirusa

Redakcja

Białoruś: Problemy z internetem i zatrzymania na protestach

Redakcja

Nepal: Grupa himalaistów zginęła na górze Gurja

Redakcja

Atak bombowy w Afganistanie

Redakcja

Belgia: za 2 tygodnie zabraknie miejsc w szpitalach

Redakcja
Gazeta Jutro