Dietetyka Zdrowie

Żywność BIO znacząco wspomaga ochronę przed cukrzycą

Po sfinalizowaniu długoletnich badań u osób wybierających żywność oznaczoną odpowiednimi certyfikatami BIO zanotowano wyraźny spadek ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Po raz pierwszy w historii uzyskano precyzyjne wyniki, które wiele mówią o tym, jak sami możemy pomóc swemu zdrowiu i uświadamiają, że profilaktyka naprawdę ma sens.

fot. NickPe, źródło: pixabay.com

Badania zostały przeprowadzone przez ekipę NutriNet na 33 256 osobach o średniej wieku wynoszącej 53 lata. Rezultaty opublikowano w  International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity oraz francuskim tygodniku Le Monde.

Grupa francusko – amerykańskich badaczy wykryła korzyści z wdrażania do diety produktów pochodzących z biologicznych upraw. Może to wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o jedną trzecią. To pierwszy raz, kiedy dzięki długoterminowemu badaniu udało się wykazać podobne zależności. Hipoteza oceniana jako najbardziej prawdopodobna dla wyjaśnienia tego zjawiska to zwiększona obecność syntetycznych pozostałości pestycydów w konwencjonalnej żywności.

Po skorygowaniu wyników eksperymentu o czynniki mogące deformować prawdziwy obraz (takie jak styl życia, aktywność fizyczna, używki, całokształt sposobu odżywiania) ustalono, że u osób najczęściej sięgających po produkty BIO ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest o 35 % niższe w porównaniu do osób sięgających po nie najrzadziej. A zwiększenie konsumpcji produktów pochodzenia bio o każde 5 % przekłada się na spadek ryzyka o 3 %. Przy czym średnio lepsze efekty zaobserwowano u kobiet niż u mężczyzn.

Wiele cząsteczek pestycydów (jak  pyretroidy, organofosforany, związki chloroorganiczne) wywołuje zaburzenia metaboliczne oraz immunologiczne. Są w stanie przyspieszać procesy nowotworowe i przyczyniać się do przyrostu masy wątroby. Ponadto żywość ekologiczną cechuje większa zawartość antyoksydantów, takich jak karotenoidy.

Autorzy badania podkreślają, że konieczne są dalsze, dłuższe eksperymenty, które potwierdziłyby lub skorygowały dotychczasowe wyniki i wyjaśniły mechanizmy wpływu zdrowej żywności na profilaktykę antycukrzycową i antynowotworową. Nie pozostawiają jednak wątpliwości, że obecność na rynku produktów pochodzenia biologicznego pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka i kondycję środowiska naturalnego.

Inne z tej kategorii

Slowfood – z czym to się je?

K Rapa

Bezradność. Nauczyć się jej można w dzieciństwie!

Redakcja

Pierwsze kroki w zmniejszeniu produkcji śmieci

P Borkowska

Psycholog: w czasie pandemii COVID-19 samotność to poważny czynnik ryzyka dla zdrowia – nie tylko psychicznego

Redakcja

Internet i media społecznościowe nie zastąpią prawdziwych relacji

Redakcja

Czy na pewno taka szkodliwa? Lekarz obalił mity o mocnej herbacie

Redakcja
Gazeta Jutro