Zdrowie

Yerba mate

~ Zdrowa alternatywa dla kawy

Przyzwyczailiśmy się już do porannej kawy. Jednak wielu z nas coraz sceptyczniej patrzy na ten pobudzający napój. Bo źle wpływa na układ krążenia, bo zmienia barwę zębów, bo… Argumentów słyszy się wiele. Może nadszedł czas na zmianę? Przeanalizujmy fenomen naparu yerba mate.  

Matero to specjalne naczynie do yerba mate, fot. ihor_konst z Pixabay

Chodzi tutaj o ostrokrzew paragwajski. Jego dzikie okazy występują na terenie Ameryki Południowej: w Paragwaju, Urugwaju czy też Brazylii. Właśnie dlatego ta część Ameryki Łacińskiej stała się ojczyzną yerba mate, a także stworzyła całą kulturę jej picia. Przepraszam, popijania…

Sielski obrazek

Lądujesz w Asunción (stolica Paragwaju) i wyruszasz na podbój południowoamerykańskich ulic. Na chodniku spotykasz panią sprzedającą termosy i śmieszne „kubeczki”. Na przystanku widzisz mężczyznę, który nieśpiesznie popija coś z własnego „kubka”. Podobnie jest w sklepiku, na targowisku, w autobusie i w minibarach. Wszyscy, jak jeden mąż, od samego rana wykonują tą samą czynność. Nie wytrzymujesz i pytasz przypadkowo spotkanego przechodnia o napój, do którego jest tak mocno przywiązany. On, w odpowiedzi, ze szczerym uśmiechem, pokazuje ci lekko zieloną breję. O co chodzi? – możesz zapytać.

To bardzo proste. Każdy szanujący się Paragwajczyk czy Urugwajczyk nie wyobraża sobie dnia bez yerba mate. Napar przygotowywany na bazie suchych liści ostrokrzewu paragwajskiego to podstawa diety lokalnej społeczności. Yerbe piją wszyscy – starsi i młodsi, zdrowi i chorzy.

Niezwykłe właściwości

Yerba mate przez wielu ceniona jest ze względu na właściwości pobudzające. Napar stymuluje całe ciało, ale przede wszystkim wpływa na umysł. Dzięki temu możemy być pewni naszej koncentracji, a zmęczenie w naturalny sposób przestaje być dokuczliwe. W odróżnieniu od kawy, yerba mate charakteryzuje się zawartością dużej dawki witamin i innych substancji prozdrowotnych. Zagraniczne, jak i krajowe badania  nad rośliną wykazały w niej obecność polifenoli – antyoksydantów wydatnie ograniczających procesy starzenia.

Napar z ostrokrzewu wspomaga również leczenie takich chorób jak artretyzm, nadciśnienie, czy podwyższony poziom cholesterolu, a nawet depresji. Nic więc dziwnego, że odporność lokalnej ludność kształtuje się na dość wysokim poziomie.

Co jest potrzebne?

Rozwiejmy więc tajemnicę owych „kubków”. Matero to specjalne naczynie, służące do przygotowywania yerba mate. Obecnie produkuje się je z różnego rodzaju materiałów, w tym z plastiku. Warto jednak zaopatrzyć się w egzemplarz wykonany z drewna Palo Santo. Jest ono charakterystyczne dla Paragwaju. Taki wybór zapewni nam dodatkowe walory aromatyczne i smakowe. Obok matero, niezbędna wydaje się bombilla, czyli specjalna „rurka” zakończona sitkiem. Pozwoli nam ona na swobodne popijanie naparu, bez konieczności ciągłego wyjmowania liści z ust. Przyda się także termos z ciepłą wodą i suszony ostrokrzew paragwajski – to wszystko czego potrzebujesz do rozpoczęcia przygody spod znaku yerba mate.

Przejdźmy teraz przez jakże skomplikowany proces parzenia. Weź matero, nasyp do niego trochę suszu, zalej ciepłą, ale nie wrząca wodą, do środka wsadź bombilla i odczekaj kilka minut, a potem pij na zdrowie!

Trochę historii

Tak naprawdę nie wiemy dokładnie kiedy mieszkańcy Ameryki Południowej zaczęli stosować napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jednak początków jego ponadkontynentalnej sławy możemy doszukać się w XVII wieku. Wtedy też do ziem zamieszkanych przez dzikie plemiona Guarani przybyli Jezuici. Misjonarze szybko poznali się na właściwościach yerba mate. Właśnie dlatego rozpowszechnili ją na “starym kontynencie”, gdzie miała stanowić alternatywę dla dobrze znanej już herbaty. Także misjonarze założyli pierwsze plantacje ostrokrzewu, z których czerpali fundusze na swoją działalność.

Dziś popularność yerba mate rośnie przede wszystkim ze względu na propagujących jej używanie podróżników i sportowców. W ciągu ostatnich lat znacząco zwiększyła się dostępność paragwajskiego suszu, który od ręki dostaniemy w Internecie.

Inne z tej kategorii

Zbawienny dotyk – od narodzin, aż do śmierci

Redakcja

Prowadzenie auta w kurtce puchowej jest niebezpieczne!

...w razie wypadku grozi Ci nurkowanie!!!

M Lebiest

Masz problemy ze snem? Ten wynalazek może Ci pomóc!

Opaska monitorująca aktywność mózgu w czasie rzeczywistym pomoże ludziom z zaburzeniami snu

M Lebiest

Jak nie przytyć w święta

A Szachowska

Chcesz zmienić swoje nawyki? Poznaj proste sposoby, które Ci w tym pomogą!

M Lebiest

Polkowiczanka Paulina Kulińska najlepszą położną

M Lebiest
Gazeta Jutro