Świat

Wewnątrz egipskiej mumii znaleziono niezwykły przedmiot

Amerykańscy naukowcy znaleźli niezwykły artefakt we wnętrzu egipskiej mumii sprzed dwóch tysięcy lat, odpowiedni komunikat został opublikowany w czasopiśmie naukowym Journal of the Royal Society Interface.

Mumia z nadbagażem. Nowe odkrycie naukowców! – fot. Stuart R. Stock / Feinberg School of Medicine
Autorzy pracy zdecydowali się zbadać mumię za pomocą akceleratora cząstek synchrotronowych w celu uzyskania szczegółowych informacji o jej zawartości. W rezultacie odkryto kilkadziesiąt małych przedmiotów, w tym siedmiomilimetrowy artefakt wykonany z minerału zwanego kalcytem.

Artefakt ten znajdował się obok brzucha w miejscu nacięcia, przez które podczas mumifikacji usuwano organy. Zdaniem badaczy przedmiot ten to amulet, który został umieszczony w tym miejscu specjalnie dla „duchowej ochrony” mumii.

Naukowcy zasugerowali, że artefakt ma postać skarabeusza, który był powszechną formą amuletów w starożytnym Egipcie. Naukowcy potwierdzili również wersję, że zmumifikowane ciało należało do dziecka w wieku około pięciu lat. Jednocześnie portret namalowany na mumii przedstawia dorosłą kobietę.

Zabalsamowane ciało, znane jako „portretowa Mumia Hawary 4”, zostało odkryte w latach 1910-1911 i jest datowane na I wiek naszej ery.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Bułgaria: minister zdrowia za przedłużeniem lockdownu, społeczeństwo przeciw

Redakcja

Bułgaria: 330 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Redakcja

Chińczycy posadzą las wielkości Irlandii

Redakcja

Polityka spójności – jedna z najistotniejszych strategii politycznych Unii Europejskiej

Redakcja

Welt: niemieckie władze podejrzewają sabotaż awarii samolotów rządowych

Redakcja

Sri Lanka: Eksplozje w kościołach i hotelach. Są ofiary

Redakcja
Gazeta Jutro