Kultura

W Toruniu powstała turystyczna trasa Niepodległości

Śladami powrotu Torunia do wolnej Polski – to nazwa trasy turystycznej przygotowanej z okazji 100. rocznicy tego wydarzenia. Dzięki specjalnej mapie każdy może sobie przybliżyć ważne postacie i fakty z historii naszego miasta.

Toruńska Trasa Niepodległości – Fot. UM Toruń
Trasa liczy 23 punkty i wiedzie z pl. 18 stycznia do pomnika Józefa Piłsudskiego. Po drodze mijamy m.in. pomnik Józefa Hallera, dom rodziny Szumanów, Cmentarz Garnizonowy, Muzeum Historii Torunia, Dom Juliana Fałata, pomnik Stefana Łaszewskiego. Z trasy dowiemy się również, jakie znaczenie dla międzywojennej historii miasta mają takie budynki, jak Miejska Przychodnia Specjalistyczna, Drukarnia Buszczyńskich, Hotel Trzy Korony czy „Harmonijka”. Poznamy także najważniejszych bohaterów tego czasu: Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, płk. Stanisława Skrzyńskiego i gen. Józefa Hallera.Trasę opracował dr Michał Targowski, historyk z UMK. Święto Niepodległości to świetna okazja, by wybrać się na spacer śladami toruńskich wydarzeń, zapoczątkowanych 18 stycznia 1920 r. Mapę można pobrać w formie elektronicznej. Wersją papierowa pojawi się w późniejszym terminie.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Pomysł na wieczorny seans

~ "Gorący temat" w Player+

Wiktoria Śniadek

Spacery literackie po raz siódmy w Krakowie – tym razem z rekordową liczbą tras, również w językach angielskim i ukraińskim!

Redakcja

“Pamiętajmy o tych, których nie ma już z nami” – część I

Gazeta Jutro wspomina zmarłe osobistości - Dolores O'Riodan, Antoni Krauze, Stephen Hawking

D Okaz

Królowa bluesa

O Marczuk

Twórca „Powrotu do miasteczka Salem” i „Adwokata diabła” nie żyje

A Szachowska

O książkach, twórcach i…. prawach autorskich

A Szachowska
Gazeta Jutro