Świat

W.Brytania: szczepionka AstraZeneca wymaga „dodatkowych badań”

Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjską firmę AstraZeneca wymaga „dodatkowych badań” – zapowiedział w czwartek dyrektor koncernu Pascal Soriot w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

Szczepionka na covid-19 coraz bliżej? – fot. © AP Photo / John Minchillo
„Teraz, gdy znaleźliśmy coś, co wydaje się, że ma lepszą skuteczność, musimy zweryfikować, a więc musimy przeprowadzić dalsze badania” – powiedział Soriot. Dodał, że prawdopodobnie będzie to kolejne „badanie międzynarodowe, ale tym razem będzie szybsze, gdyż wiemy, że skuteczność szczepionki jest wysoka, więc potrzebujemy mniejszej liczby pacjentów”.

Według Soriota badania nie powinny opóźniać zatwierdzenia szczepionki przez organy regulacyjne w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, ale uzyskanie zielonego światła ze strony władz amerykańskich może potrwać dłużej.

Wcześniej część naukowców wyraziła wątpliwości co do wiarygodności wyników pokazujących, że eksperymentalna brytyjska szczepionka była w 90 procentach skuteczna w podgrupie uczestników badania, którzy początkowo przez pomyłkę otrzymali połowę dawki, a następnie pełną.

Ogłoszone w poniedziałek wstępne wyniki III fazy badań klinicznych nad szczepionką opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugerują, że preparat osiąga najlepsze wyniki przy podaniu 1,5 dawki w dwóch zastrzykach w miesięcznym odstępie. Badania wskazują, że skuteczność przy takim dawkowaniu wynosi 90 proc., podczas gdy przy zastosowaniu dwóch pełnych dawek – 62 proc.

Brytyjska szczepionka jest trzecią zachodnią szczepionką, która dała pozytywne wyniki – poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

AstraZeneca zapowiedziała 23 listopada, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciwko koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Holandia: koronawirus wykorzystuje komórki w nosie, by wywołać infekcje

Redakcja

Zgoda w sprawie wyborów w Libii

O Marczuk

Prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej pod znakiem Brexitu i WRF

Redakcja

W Petersburgu otwarto sesję 23. Zgromadzenia Ogólnego UNWTO

Redakcja

Północnokoreański żołnierz uciekł do Korei Południowej

Redakcja

Sondaż: prawie 90 procent Włochów zaniepokojonych epidemią

Redakcja
Gazeta Jutro