Kultura

Trwa festiwal „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

W połowie listopada rozpoczął się projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, który potrwa do 5 grudnia. Warsztaty, wykłady, pokazy, prelekcje, spacery i spotkania – w tym roku, ze względu na epidemię odbywają się on-line, a motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Dom”. Sprawdź propozycje na najbliższe dni.

Sztuka do rzeczy – fot. Krakow.pl
Sytuacja zagrożenia epidemicznego COVID-19 nałożyła na nas szereg wyzwań i ograniczeń. Sporą cześć czasu w tym roku spędziliśmy w domu, dlatego hasłem tegorocznej edycji jest „Dom”. Nasze centra życiowe stały się przestrzeniami, w których realizujemy wszystkie potrzeby związane z rodzinnymi i jednocześnie zawodowymi obowiązkami. Codzienna praca, nauka, jak również wolny czas oraz interakcje społeczne realizowane są obecnie w oparciu o nasze prywatne otoczenie i rzeczywistość wirtualną – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która zaprasza do udziału w festiwalu. Tegoroczny program „Sztuki do rzeczy” zawiera wiele atrakcyjnych propozycji dla dorosłych, jak też dzieci, bo design jest dla każdego.

Za nami, w odmienionej formule, inicjatywa „Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem”, czyli wiele ciekawych przedsięwzięć nastawionych na prezentację nowych trendów oraz spotkania między innymi z Bronisławem Krzysztofem, Katarzyną Sosenko, Ewą Kowalewską-Kondrat czy Michałem Zaczyńskim, a także Targi Kogel Mogel i wiele warsztatów, spotkań i webinarów poświęconych designowi i przemysłom kreatywnym.

A co jeszcze przed nami? Program jest bardzo bogaty, każdy może znaleźć ciekawą inicjatywę i wziąć w niej udział bez wychodzenia z domu. Przybliżamy kilka propozycji.

Do końca festiwalu można brać udział w warsztatach „Designer w Domu” prowadzonych przez profesjonalistów. Eksperci pokażą, w jaki sposób wykorzystać i kreatywnie zaaranżować przestrzeń w domu lub samodzielnie wykonać dla bliskich wyjątkowy prezent na święta (na przykład pufy czy kompozycję lasu w słoiku w świątecznej aranżacji).

W ramach tegorocznej edycji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” na stronie Pracowni Stroju Krakowskiego (podstrona Bronowickiego Archiwum Społecznego) publikowane są instruktaże „Haft po krakowsku”, dotyczące haftów i technik hafciarskich wykorzystywanych do zdobienia gorsetu krakowskiego i bronowickiego. Kompletne instrukcje pomogą wykonać: zdobiony skomplikowanym metalowym szamerunkiem dziecięcy gorset bronowicki, zdobiony haftem płaskim dziecięcy gorset bronowicki, plecak ze wstawką z haftem płaskim, torebkę z haftem płaskim, dziecięcy gorset krakowski zdobiony skomplikowaną dekoracją z cekinów oraz torebkę zdobioną haftem koralikowym.

„Sztuka do rzeczy” to także pokazy filmowe oraz pasmo dla dzieci, takie jak warsztaty „Sztuka w Szkle” prowadzone przez Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3, a także warsztaty z serii Future design dla dzieci. 5 grudnia odbędą się warsztaty plakatowe organizowane przez Dydo Poster Gallery, podczas których dzieci z pomocą materiałów papierniczych, starych plakatów, gazet, ulotek, farb i rysunków będą tworzyły prace wokół tematu zero waste.

Co jeszcze w programie? Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy są zainteresowani nawiązaniem współpracy z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu oraz branż kreatywnych.

Targi to także galeria online przybliżająca sylwetki twórców i ich prace wyselekcjonowane przez profesjonalne jury, możliwość zakupów on-line, konsultacje, warsztaty (np. tapicerowania dla dorosłych, design thinking dla dzieci i młodzieży), wywiady i spotkania live oraz webinary z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą na przykład o tym, jak inwestować w sztukę, przybliżą ceramikę Łysogórską i szkło artystyczne. Dodatkowo początkujący twórcy będą mieli możliwość konsultacji swoich portfolio z ekspertami.

4 grudnia odbędzie się „Strefa Debiutów”. To propozycja skierowana do niezależnych twórców chcących sprzedawać i promować swoje produkty. To również inicjatywa dla wszystkich, którzy nie wiedzą, jak wdrożyć swoje dzieło do produkcji czy wprowadzić je do szerszej sprzedaży. Strefa jest pierwszym realizowanym w Polsce projektem łączącym trzy podstawowe zadania: promocję projektantów, stałą ekspozycję oraz sprzedaż.

Projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” realizowany jest przez miasto Kraków wraz z krakowskim środowiskiem skupionym wokół przemysłów kreatywnych. To znakomita okazja do pokazania możliwości i potencjału krakowskiego środowiska artystycznego związanego właśnie z przemysłami kreatywnymi. Wydarzenie jest też spójne ze Strategią Rozwoju Miasta Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”, gdzie jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych.

Szczegółowy program tegorocznego wydarzenia znajduje się tutaj. Zapraszamy także do śledzenia informacji publikowanych na instagramowym profilu festiwalu oraz na facebookowym profilu Krakowskie Noce. Zapraszamy!

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Magiczny Kraków

Inne z tej kategorii

Ulay i Marina – trudna miłość i kontrowersyjna twórczość

Wiktoria Śniadek

78. konkurs szopek krakowskich i wystawa pokonkursowa „Szopki w Celestacie”

Redakcja

5 seriali HBO na weekend

~ Dla każdego coś miłego

A Wojtasik

Pomysł na wieczorny seans

~ "Ciemno, prawie noc" już na platformie Netflix

Wiktoria Śniadek

Oscary 2019

Poznaliśmy laureatów 91. ceremonii rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii

J Froń

Jeden z ojców „Marvela”, Stan Lee, nie żyje

Wraz z jego odejściem kończy się pewna epoka

Redakcja
Gazeta Jutro