Polska

Strajk Kobiet nie daje za wygraną. Kiedy kolejny protest?

Strajk Kobiet zapowiada kolejny protest przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. „Przed nami duże obchody uzyskania przez Polki praw wyborczych” – taka wiadomość pojawiła się na kanale prowadzonym przez Strajk Kobiet w aplikacji Telegram.

Strajk Kobiet – fot. © Sputnik . Alexey Vitvitsky
Aktywistki poinformowały, że odbędą się duże protesty w ramach obchodów uzyskania przez Polki praw wyborczych. Protesty zapowiedziane są na sobotę, 28 listopada. Taka data pojawiała się już na konferencjach prasowych Strajku.

Na niedzielę Strajk Kobiet planował spacery w Warszawie, ostatecznie akcja została odwołana.

„Ładujemy akumulatory na następny tydzień” – czytamy w komunikacie.

Protesty po orzeczeniu TK ws. aborcji

Fala protestów ogarnęła Polskę po tym, jak Trybunał Konstytucyjny 22 października wydał orzeczenie ws. niezgodności z konstytucją przepisów, dopuszczających aborcję w przypadku uszkodzeń płodu. W wyroku stwierdzono, że przepisy, które zezwalały na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu są niezgodne z Konstytucją.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o złożeniu projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, który wprowadzi nowe przesłanki, dające możliwość dokonania aborcji w przypadku letalnych wad płodu. Podkreślił przy tym, że chodzi wyłącznie o wady letalne, a nie innego typu uszkodzenia czy wady.
Strajk Kobiet nie zgadza się na rozwiązania zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

PE popiera Strajk Kobiet

W Parlamencie Europejskim toczy się spór o rezolucję w sprawie prawa do aborcji w Polsce. Pod wspólnym tekstem podpisały się tylko cztery grupy polityczne. Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe jeszcze nie podjęła decyzji.

Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na czwartek 26 listopada. W przeddzień odbędzie się debata w tej sprawie.

Rezolucja to inicjatywa socjaldemokratów (S&D). W pracach nad tekstem dokumentu udział brała Europejska Partia Ludowa, do której należy PO i PSL. Jak podaje RMF FM, w piątek okazało się, że podpisy pod wspólnym tekstem złożyły jednie cztery grupy polityczne: Socjaliści i Demokraci (S&D), Zieloni, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) oraz frakcja Odnowić Europę (Renew Europe).

Sprawozdawcą rezolucji jest eurodeputowany Socjalistów i Demokratów Robert Biedroń.„Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.”

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Zielona Góra: Odwołano imprezy masowe na najbliższe dwa tygodnie

Redakcja

Minister Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Redakcja

Prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu o zakłamywaniu historii

Redakcja

Ukraina: Zbezczeszczone polskie groby w Kołomyi

Redakcja

Mama w domu i w pracy. Życie uczy nas wielozadaniowości

Redakcja

Dworczyk: od piątku zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat

Redakcja
Gazeta Jutro