Gotowanie

Sposoby na bitą śmietanę

~ Kuchenne triki

Kochają ją dzieci i dorośli. Bita śmietana to smakowicie słodki dodatek do wielu deserów. Zastanówmy się jak sprawić, by była delikatna, a jednocześnie trwała i stabilna.

Bita śmietana to podstawa wielu deserów, fot. pixabay.com

Bita śmietana spłynęła z tortu. W miejsce lekkiej, białej chmurki powstała lepka i rozwodniona plama. Każda gospodyni miłująca domowe wypieki zna ten koszmar. Jednak przygotowanie bitej śmietany nie musi być trudne, a kilka domowych sposobów jej utrwalenia pozwoli zachować pewność jakości naszych deserów przez dłuższy czas.

Wybór

To informacja istotna dla osób, które pierwszy raz znalazły się w sytuacji przygotowania czegokolwiek w kuchni. Śmietana śmietanie nierówna, a główną różnicę stanowi zawartość procentowa tłuszczu. Aby przygotować bitą śmietanę należy wybrać tłustą śmietankę 30 lub 36%. Jeśli skorzystamy z innych opcji, efekt na pewno nas nie zadowoli.

Chłód

Gdy już zakupiliśmy odpowiednią śmietankę, ważnym jest, by ją porządnie schłodzić przed ubijaniem. Najlepiej będzie jeśli wyciągniemy ją wprost z lodówki i od razu przelejmy do miski. Jeszcze lepiej będzie, jeśli naczynie również uprzednio schłodzimy. Możemy nawet wstawić je do zamrażalnika i wyjąć przed procesem ubijania. Jeśli jesteśmy już w temacie pojemnika do ubijania śmietany, świetnie sprawdzi się przy tym zadaniu wysoka, metalowa miska. Chodzi o to, by śmietanka w całości przykryła pióra robota, co pozwoli na szybsze ubijanie.

Wspomóż się

Cukiernicy często wykorzystują małą pomoc w postaci żelatyny, aby utrwalić bitą śmietanę. Wystarczy niewielka jej ilość, by deser stał się dużo bardziej stabilny i „wytrzymał” dłużej. Innym dobrym pomysłem będzie zwykła galaretka, która oprócz stabilizacji wprowadzi dodatkowy smak. Rodzaje galaretek można łączyć swobodnie, nie bójmy się eksperymentować z niecodziennymi smakami.

A może mascarpone? 

Dlaczego właściwie używać samej śmietanki? Jej smak, ale też teksturę wspaniale wzbogaci popularny już w Polsce serek mascarpone. Jest on dostępny w większości sklepów spożywczych. W ten sposób powstanie nam swego rodzaju krem mascarpone, którego możemy użyć podobnie jak bitej śmietany. Do teraz pamiętam smak pysznego tortu czekoladowego, przełożonego kremem na bazie mascarpone i słodkiej śmietanki.

Odradzamy

W sklepach znajdziesz liczne sztuczne utrwalacze bitej śmietany. Często są one jednak mieszanką niezdrowych stabilizatorów z dodatkiem żelatyny. Czy warto jednak narażać zdrowie, jeśli ten sam, a nawet lepszy efekt osiągniemy poprzez wyżej wymienione trik? Podobnie rzecz ma się do tzw. śmietany w sprayu, która z prawdziwą bitą śmietaną ma niewiele wspólnego. Jest to raczej konglomerat mleka w proszku, chemii i namiastki czegoś, co próbuje udawać prawdziwą śmietankę.

Domowy deser na bazie bitej śmietany to szybki i pewny sposób na nieoczekiwaną wizytę gości lub też oryginalną słodkość podczas rodzinnych uroczystości. Deser prosty i łatwy w przygotowaniu.

Inne z tej kategorii

#sezoNowa

Wprowadzenie do kuchni sezonowej

D Łapińska

5 przepisów na pożywne, słodkie śniadanie

~ Zdrowe posiłki, które na stałe pozostaną w Twoim jadłospisie

P Chyłek

Piernik – król świątecznej aury

~ Pochodzenie i alzacka receptura

O Marczuk

Owocowy zawrót głowy

~ Kuchnia w kwarantannie #5

K Rapa

Ulubione ciasto drożdżowe

K Rapa

Sposób na szpinak

K Rapa
Gazeta Jutro