Gadżety i elektronika

Platforma mObywatelska

Dowód osobisty, prawo jazdy i legitymacja w twoim telefonie

Idąc tropem cyfryzacji Polska, podobnie jak Ukraina czy Rosja, wprowadza w obieg tzw. elektroniczny dokument tożsamości — mObywatel. Nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji ułatwi życie studentom i kierownikom samochodów częściowo zastępując legitymację szkolną i studencką, a także dowód osobisty i rejestracyjny.
Jak to działa? Już mówię.

W dzisiejszych czasach wystarczy tylko jeden telefon, żeby powiedzieć wszystko o człowieku. Źródło: Unsplash, Clay Banks

mTożsamość, czyli cyfrowy dowód osobisty, zastąpi zwykłe ID przy odbiorze przesyłki czy wizycie do przychodni, ale w razie potrzeby przedstawienia dowodu osobistego lub paszportu, eDokument nie zostanie zaakceptowany. Z kolei mPojazd pomoże kierowcy samochodu, kiedy ten będzie potrzebował szybkiego dostępu do danych samochodu lub ubezpieczenia, lub podczas kontroli drogowej czy zdarzeń drogowych. Dlatego nawet po 5 grudnia, kiedy zostanie zniesiony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy, owo narzędzie będzie nadal aktualne i powszechnie wykorzystywane.

Trochę inaczej jest z mLegitymacją. Chociaż system jest bardzo intuicyjny i prosty w oswojeniu, do projektu internet-legitymacji każda placówka (szkoła, liceum czy uniwersytet) musi przystąpić indywidualnie. Dlatego problem z niewystarczającą dostępnością mLegitymacji będzie obarczał tylko i wyłącznie przedstawicieli powszechnych uczelni.

Także w pakiecie eDokumentów znajduje się eRecepta, dzięki której – jak czytamy na gov.pl – otrzymać można “dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich”. Podobno Polak za Granicą “podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu”. Niestety pomoc tego ostatniego na tle drugiej fali koronawirusa nie wszystkim się przyda.

Gorzej jest z ochroną danych.

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

gov.pl

Jak twierdzi portal rządu, dane chronione są przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jednak często bywają wykorzystywane w celu śledzenia twojej lokalizacji albo zczytywania twoich danych personalnych. Na przykładzie podporządkowanej rządowi Rosyjskiej Federacji social media pod tytułem Vkontakte, czy analogicznej do polskiej, ukraińskiej aplikacji “Дія”, widać niedoskonałość tego systemu, chociaż nie oznacza to, że nie trzeba korzystać z tak wygodnego narzędzia.

Aplikację mObywatel można bezpłatnie pobrać ze sklepu AppStore czy Google Play na twoim urządzeniu. Do aktywacji mTożsamości w aplikacji mObywatel wykorzystywany jest Profil Zaufany – jeśli go nie masz, załóż go online, a potem pobierz aplikację. Założyć aplikację można także za pomocą internetowego konta twojego banku albo w wyznaczonych do tego placówkach.

Inne z tej kategorii

Huawei Watch GT 2 Pro wkracza na polski rynek

Redakcja

Costa Coffee, Tinder Plus, Bolt i eobuwie.pl – vouchery do zdobycia w AppGallery

Redakcja

Awarie i „niebieski ekran”: Microsoft o nowych problemach Windowsa

Redakcja

Co wybrać dla ucznia: laptop czy tablet?

Redakcja

Huawei Watch Fit – inteligentny zegarek dla fanów fitnessu

Redakcja

Czy smartwatch może wykryć COVID-19?

Redakcja
Gazeta Jutro