Kultura

Penderecki in memoriam – zapraszamy na wyjątkowy koncert

23 listopada Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. Tego dnia zostanie zaprezentowany wyjątkowy koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”, będący hołdem dla jednego z największych kompozytorów muzyki współczesnej. Koncert będzie można zobaczyć na platformie PLAY KRAKÓW

Krzysztof Penderecki in memoriam – fot. Wydział Kultury UMK
– Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na uroczysty koncert Sinfonietty Cracovii. To ważne, przygotowane przez miasto wydarzenie artystyczne, jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi. W tym szczególnym dniu chcemy zaprosić na platformę PLAY KRAKÓW, gdzie przybliżamy działalność naszych instytucji kultury i popularyzujemy ich programy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Krzysztof Penderecki od lat studenckich aż do śmierci związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Tu mieszkał, uczył, tworzył i zawsze wracał. Krakowianie zawdzięczają Krzysztofowi Pendereckiemu ogromne muzyczne bogactwo – monumentalne projekty o międzynarodowym zasięgu oraz inicjatywy bardziej lokalne i kameralne. Jednak szczególnym przykładem zainteresowania Maestro sprawami miasta na zawsze pozostanie historia Sinfonietty Cracovii, która staraniem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich uzyskała przed ponad 25 laty oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Pod okiem swojego wielkiego Mentora wyrosła na jeden z wiodących europejskich zespołów kameralnych.

Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w sali audytoryjnej ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz Sinfonietty Cracovii usłyszymy flecistkę Agatę Igras oraz Sebastiana Aleksandrowicza grającego na oboju i rożku angielskim.

Program koncertu otwierają „Trzy utwory w dawnym stylu” zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), która stanowiłą pełną swady ripostę Mistrza skierowaną do krytyków zarzucających mu nieumiejętność komponowania „przyzwoitej”, tonalnej muzyki.

Usłyszymy też poruszające „Agnus Dei z Polskiego Requiem” w autoryzowanym przez kompozytora opracowaniu na orkiestrę smyczkową autorstwa Borisa Pergamenschikowa. Ponadto w programie koncertu znalazły się utwory przepełnione efektownymi popisami solistycznymi: Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z „Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane „Sinfonietty” Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych, bardzo wymagającymi wykonawczo, jak i niezwykle zróżnicowanymi, pełnymi życia oraz interesującymi w odbiorze.

Koncert zostanie premierowo zaprezentowany na miejskiej platformie kulturalnej PLAY KRAKÓW i w związku z jego szczególnym charakterem w dniu urodzin kompozytora będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

W związku z urodzinami Mistrza powstało również wyjątkowe wydawnictwo „Penderecki’s Sinfonietta(s)” – album Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którego premiera została zaplanowana na 20 listopada 2020 roku. Na przestrzeni 25 lat swojego istnienia i działania Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała wszystkie utwory składające się na tę płytę i wykonywała większość pozostałych dzieł orkiestrowych Krzysztofa Pendereckiego, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem samego Mistrza. Osią albumu jest premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika” – ten utwór znalazł się także w programie koncertu, do wysłuchania którego zapraszamy.

„Krzysztof Penderecki in memoriam”:
Premiera: 23 listopada, godz. 19.00 – platforma PLAY KRAKÓW

Wykonawcy:

Agata Igras ‒ flet
Sebastian Aleksandrowicz ‒ obój / rożek angielski
Jurek Dybał ‒ dyrygent
Sinfonietta Cracovia

Program:

Krzysztof Penderecki:
• „Trzy utwory w dawnym stylu”
• „Agnus Dei z Polskiego Requiem” na orkiestrę smyczkową
• Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych
• Adagietto z „Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski
• Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową (wersja na flet)
• Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”

Na koncert zapraszają: Miasto Kraków, KBF, Sinfonietta Cracovia i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Magiczny Kraków

Inne z tej kategorii

Festiwal Miłosza zaprasza na cykl filmowy – „Wiersz jest drogą”

Redakcja

Papieski znaczek pocztowy

Redakcja

78. konkurs szopek krakowskich i wystawa pokonkursowa „Szopki w Celestacie”

Redakcja

Wirtualny finisaż wystawy „Cyberteka”

Redakcja

Nowa “Planeta skarbów”

A Szachowska

Największe wydarzenie literackie roku – rozpoczyna się Festiwal Conrada!

Redakcja
Gazeta Jutro