Środowisko Zwierzaki

Niedźwiedzie w Japonii wychodzą na ulice

Od kilku lat sytuacja czarnych niedźwiedzi na terenie Japonii znacznie się pogarsza, ponieważ – w głównej mierze za sprawą działań człowieka – zaczyna brakować im pożywienia. Ratunku wyruszają szukać w okolicach zamieszkanych przez ludzi. Z lasów, niczym w znaku protestu i niezgody, wychodzą na ulice.

Free-Photos, źródło: pixabay.com

Przyczyną osobliwego zjawiska jest degradacja środowisk będących ich naturalnym miejscem bytowania. Niedźwiedzie wychodzą na ulice i niepokoją mieszkańców pobliskich wiosek i miasteczek. Nieprawdopodobne i niebezpieczne sceny w ostatnich tygodniach miały miejsce w północno-centralnej części Japonii, w prefekturze Ishikawa. Odnotowano kilka groźnych ataków zwierząt, podczas których cztery osoby zostały ranne. Sytuacja ssaków pogarsza się od paru lat. Przejście do rejonów zamieszkanych przez ludzi ułatwiło niedźwiedziom zburzenie naturalnej granicy między lasami a wioskami poprzez masowe opuszczanie terenów rolnych na fali procesów urbanizacyjnych. Tym samym narażono okolicznych na ataki, spośród których 157 w zeszłym roku doprowadziło do poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Jeśli niedźwiedzie nie mogą znaleźć w lasach wystarczającej ilości żołędzi, będą zmuszone szukać pożywienia gdzie indziej, do czego już dochodzi. Ich celem są okolice zamieszkane przez ludzi. Z punktu widzenia ekologów takie niebezpieczne wycieczki mogą być coraz częstsze, jeśli pożywienia wciąż będzie brakować. Szczególnie newralgiczny pod tym względem jest okres lata i wczesnej jesieni, kiedy ssakom brakuje już zapasów. Czarne niedźwiedzie żywią się przede wszystkim orzechami bogatymi w kalorie i składniki odżywcze, aby przybrać na wadze przed hibernacją, która rozpoczyna się około listopada.

Japonię zamieszkuje obecnie od 15 do 20 tysięcy Azjatyckich Niedźwiedzi Czarnych. Przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody są klasyfikowane jako gatunek zagrożony wyginięciem z przyczyn naturalnych oraz z powodu działań człowieka. Miejscowe władze podkreślają, że celem nie jest wypowiedzenie otwartej wojny niedźwiedziom, które walczą o swoje przetrwanie. Poszukiwane jest rozwiązanie, które pomoże zarówno im, jak i mieszkańcom, których poczucie bezpieczeństwa zostało nadszarpnięte.

Inne z tej kategorii

“Wiosna, ach to ty…”

D Okaz

Pomagają krakowskim bezdomniaczkom Stanąć na Łapy

Kilka słów o fundacji ratującej koty

D Okaz

Szop w śmiertelnej pułapce

Redakcja

Jak wymęczyć psa bez wychodzenia z domu?

K Rapa

Czy Syberia znów stanie w ogniu?

~ Niepokojące rekordy temperatur

O Marczuk

Ratując te owady, ratujesz samego siebie

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół

D Okaz
Gazeta Jutro