Świat

Media: Biden „pogrzebie” Nord Stream 2

Nadzieje niemieckich polityków na złagodzenie polityki Stanów Zjednoczonych wobec gazociągu Nord Stream 2 po wygranej Joe Bidena nie spełnią się, pisze dziennikarz gazety „Bild” Julian Röpcke, wzywając także, by przygotować się na zakręcanie kurków ze strony Waszyngtonu w przyszłym roku.

fot. Nord Stream/Axel Schmidt
Do tak pesymistycznej prognozy skłoniły go niedawne sankcje przeciwko uczestnikom rosyjsko-niemieckiego projektu. Będą one dotyczyć firm ubezpieczeniowych i certyfikacyjnych, które współpracują z rosyjskimi spółkami oraz koncernów, zaangażowanych w certyfikację techniczną.

Autor artykułu podkreślił, że jak na razie nie mówi się o ograniczeniach przeciwko niemieckim władzom. Biden jest jednak gotów „pogrzebać” praktycznie gotowy projekt Nord Stream 2, podkreślono w publikacji.

Były doradca prezydenta Baracka Obamy Benjamin Schmitt z Harvard-Smithsonian Center twierdzi, że zarówno Demokraci, jak i Republikanie są tak samo negatywnie nastawieni wobec gazociągu z Rosji do Niemiec.

Jego stanowisko podziela również były sekretarz generalny NATO, były premier Danii Fogh Rasmussen, który ubolewa że przyszłe sankcje mogą dotyczyć firmy certyfikującej Det Norske Veritas, chociaż jak zaznaczył większość Duńczyków „będzie zadowolonych, jeśli historia Nord Stream 2 zakończy się w naszych wodach”.
Zdaniem specjalisty ds. bezpieczeństwa energetycznego Alana Raily’ego nowe sankcje sprawią, że Gazprom będzie musiał długo szukać firm ubezpieczeniowych i certyfikujących, co opóźni realizację projektu. Jednak głównym celem Bidena jest, zdaniem eksperta, zamknięcie projektu i w tym celu jest gotów opracować taką strategię, którą poprą same Niemcy.

Jak sądzi Raily, Biden zaproponuje Niemcom „obszerny pakiet ds. bezpieczeństwa”, skierowany na to, żeby zastąpić rosyjski gaz innymi surowcami energetycznymi.

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Budowa gazociągu została wstrzymana pod koniec grudnia 2019 roku – po tym, jak szwajcarska firma Allseas zrezygnowała z układania rur z powodu możliwych sankcji ze strony USA.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Kreml: Nastały „ciężkie czasy”, które wymagają sterowania ręcznego

Redakcja

Polska wspiera kraje walczące z terroryzmem

Redakcja

Bułgaria: Prawie 500 mln euro na integrację Romów – bez efektu

Redakcja

Portugalski rząd w związku z koronawirusem nadał imigrantom prawa rezydentów

Redakcja

Zmarł aktor Jed Allan, znany z serialu “Beverly Hills 90210”. Miał 84 lata

M Miter

Ekspert WHO: Chiny przemilczały przypadki koronawirusa na początku epidemii

Redakcja
Gazeta Jutro