Nauka i Technika

Jeden z największych na świecie teleskopów zostanie zdemontowany. Służył prawie 60 lat

Jeden z największych na świecie obserwatoriów astronomicznych Arecibo w Portoryko zostanie zdemontowany z powodu zagrożenia zawaleniem, poinformowała Narodowa Fundacja na Rzecz Nauki USA, do której należy teleskop.

fot. © CC BY 4.0 / ESO/F. Kamphues / Paranal laser star guide system
W sierpniu oderwała się lina wspomagająca i pozostawiła na soczewce teleskopu rysę o długości 30 metrów. Obserwacje naukowe zostały przerwane. W listopadzie zerwała się główna lina, powodując dodatkowe uszkodzenia teleskopu.

Po analizie ocen technicznych, z których wynika, że obserwatorium Arecibo nie może być naprawione bez ryzyka dla budowniczych i personelu teleskopu, Narodowa Fundacja na Rzecz Nauki USA zaczęła planować usunięcie z eksploatacji 305-metrowego teleskopu, który działał przez 57 lat, głosi oświadczenie na stronie fundacji.

Podkreśla się, że konstrukcji teleskopu grozi katastrofalne zniszczenie, ponieważ podtrzymujące go liny nie są wstanie wytrzymać obciążenia, a jakiekolwiek próby naprawy mogą być niebezpieczne dla życia budowniczych.

W związku z tym, oświadczenie fundacji głosi, że teleskop będzie rozebrany na części.

Arecibo jest jednym z największych na świecie radioteleskopów. Średnica soczewki teleskopu wynosi 304,5 metra. Był wykorzystywany do badań w dziedzinie radioastronomii, fizyki atmosfery i obserwacji radiolokacyjnych obiektów Układu Słonecznego.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Spółka DataWalk opracowała rozwiązanie, które pozwala identyfikować supernosicieli i osoby narażone na zarażenie koronawirusem

Redakcja

MC: Poznaj FOMO swojego dziecka, a może i… Twoje

Redakcja

Piloci pozywają Boeinga za zatajenie wad konstrukcyjnych

Redakcja

Testament Stevena Hawkinga. Czego się spodziewać po nadczłowieku?

Redakcja

Orki giną przez PCB

Redakcja

LONGi sponsorem produktów fotowoltaicznych w pawilonie chińskim na Expo 2020 Dubai w ZEA

Redakcja
Gazeta Jutro