Świat

Czesi chcą zwiększyć odstrzał dzików z powodu ASF

Ze względu na występowanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pobliżu granicy z Niemcami i Polską Czechy chcą zwiększyć odstrzał dzików. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że za upolowanie i wywóz dzika będzie wypłacać w tym rejonie 5000 koron (ok. 850 zł).

Dzik “pójdą” do odstrzału? – © Fotolia / Budimir Jevtic
Resort jest zdania, że jest tylko kwestią czasu, kiedy ASF, a także ptasia grypa pojawią się na terenie kraju. W komunikacie po posiedzeniu komisji do spraw chorób zakaźnych, zwołanym na wniosek służb weterynaryjnych i ministerstwa rolnictwa, zwrócono uwagę, że w krajach sąsiednich (w Niemczech i w Polsce – PAP) pogarsza się sytuacja związana z tymi dwiema niebezpiecznymi chorobami.

Intensywny odstrzał dzików będzie realizowany w regionie Liberca przy granicy z Polską oraz w regionie Uścia nad Łabą przy granicy z Niemcami. Na tych terenach za zabicie dzika będzie przysługiwać 2000 koron, a za wywiezienie zabitego zwierzęcia z zagrożonego obszaru – kolejne 3000.

Nowa regulacja ma obowiązywać do wiosny. Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) szacuje, że w tym czasie odstrzelonych może zostać około 5 tys. dzików.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Macron: na wakacje nie wyjedziemy z Europy

M Lebiest

Zamach w Kandaharze

Redakcja

Noszenie maseczek obowiązkowe już niemal w całej Europie

Redakcja

Łukaszenka: Białoruś nigdy nie stanie się częścią Rosji

M Lebiest

Badanie Novakid sugeruje, że mniej niż jedna trzecia uczniów kontynuuje naukę z nauczycielami podczas kwarantanny

Redakcja

Rosja żegna się z amerykańskimi długami

Redakcja
Gazeta Jutro