Literatura

Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących tego świata

Pandemia koronawirusa uderzyła w każdy możliwy segment naszego społeczeństwa. Każdy z nas w pewien sposób odczuł, lub odczuwa nadal, skutki tego niespodziewanego kryzysu, który zaskoczył wszystkich. Rzuciliśmy się po jedzenie, papier toaletowy, gotówkę, leki i maseczki. Wszyscy tak samo wystraszeni kierowaliśmy się instynktem. Ale czy można było inaczej? 

Chwilowa anomalia / Fot. Kamila Mojeścik

“Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza pozwala nam spojrzeć z perspektywy, krótkiego, ale zawsze czasu na wydarzenia wiosny tego roku. Możemy stanąć z boku, zdystansować się i pomyśleć o tym jak było i czego nas to nauczyło. Teraz mamy szansę, żeby zastanowić się czy faktycznie potrzebowaliśmy tych ośmiu opakowań ryżu, z których cztery nadal czekają w spiżarni.

Tomasz Michniewicz w swojej książce pomaga nam zrozumieć jakie błędy popełnialiśmy wtedy i jak możemy uchronić się przed popełnianiem kolejnych z nich. Pomagają mu w tym jego rozmówcy. Każdy kolejny rozdział tego reportażu to wywiad z inną osobą. Od instruktora psychologii, który pomaga zrozumieć pewne zachowania towarzyszące nam przy wybuchu i w trakcie epidemii, przez politolożkę próbującą przedstawić nam kryzys w kontekście politycznym, aż po preppersa gotowego na każdy rodzaj zagrożenia. 

Do tej pory nie spotkałam się z tego typu książką – przeplatanka wywiadów i obserwacji autora, nadaje jej ciekawego charakteru, a rozmowy z osobami z coraz to innych dziedzin mocno ją urozmaiciły. Myślę, że to właśnie różnorodność rozmówców jest główną zaletą “Chwilowej anomalii”, pozwala nam poznać wiele punktów widzenia i z różnych perspektyw spojrzeć na wydarzenia, które miały i nadal mają miejsce.Trzeba również przyznać, że wywiady te zostały poprowadzone bardzo umiejętnie i nie sposób odmówić autorowi solidnego przygotowania merytorycznego, które pozwoliło utrzymać ten reportaż na naprawdę dobrym poziomie.

“Chwilowa anomalia” to zdecydowanie nie jest pozycja obok której powinno się przejść obojętnie. Świetnie przedstawiony obraz kilku minionych miesięcy z ukazaniem tego, co najważniejsze. Bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce wyciągać wnioski i ustrzec się przed błędami.

Inne z tej kategorii

“Kołysanka z Auschwitz” – niebanalna książka Mario Escobara

Redakcja

Walka o syna, czyli “Tak cię straciłam” Jenny Blackhurst

A Szachowska

Wyjątkowa edycja Czytaj PL już na półmetku!

Redakcja

Jest Krew…

~ Czyli najnowsze wydanie Kinga

K Rapa

Małoletnia Carrie White?

A Szachowska

Życie to walka

A Szachowska
Gazeta Jutro