Świat

Armenia: opozycja żąda dymisji premiera

Iszhan Sagatelian, członek armeńskiej opozycyjnej partii Dasznakcutiun, przedstawił mapę drogową opozycji na wiecu w centrum Erywania.

Armenia nadal niespokojna – fot. © Sputnik . Maksim Blinov
Do głównych postulatów armeńskiej opozycji należy dymisja premiera Nikola Pasziniana, który podpisał porozumienie pokojowe w sprawie Karabachu, utworzenie rządu tymczasowego oraz przeprowadzenie przedterminowych wyborów.

Zgromadzenie Narodowe (parlament) musi natychmiast znieść stan wojenny, odwołać premiera Nikola Pasziniana, <...> wybrać nowego premiera i utworzyć tymczasowy rząd zgody narodowej, a następnie jak najszybciej zorganizować nowe wybory parlamentarne – powiedział Iszhan Sagatelian. Według niego należy przede wszystkim wykluczyć utwierdzenie Karabachu w składzie Azerbejdżanu i osiągnąć jego niezależność. Jednak zdaniem przedstawiciela partii Paszinian nie jest w stanie tego negocjować, dlatego rząd tymczasowy powinien podjąć kroki w celu zmiany warunków porozumienia.

„To oświadczenie jest nie do przyjęcia, ale to fakt, a w obecnych warunkach rozmieszczenie rosyjskich sił pokojowych jest koniecznością. Oświadczenie traktujemy jako upokarzający akt kapitulacji podpisany za plecami narodu. Ale nie wszystko jest zakończone, trzeba próbować doprowadzić ustępstwa do minimum” – powiedział Iszhan Sagatelian.

Jak donosi korespondent Sputnika, później około tysiąca uczestników wiecu opozycji zbliżyło się do budynku Prokuratury Generalnej i zablokowało jedną z dróg. Z kolei funkcjonariusze MSW odgrodzili wejście do budynku. Sytuacja na wiecu jest spokojna, nie ma starć z siłami bezpieczeństwa. Po pewnym czasie demonstranci opuścili okolice Prokuratury Generalnej, a kordon został usunięty z głównego wejścia – poinformował korespondent. Wznowiono ruch drogowy.

Akcje opozycyjne trwają w stolicy Armenii od zeszłego tygodnia po podpisaniu porozumienia o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu. Specjalna służba śledcza republiki wszczęła sprawę karną na podstawie artykułu „Zorganizowanie i przeprowadzenie zgromadzenia z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie”, której maksymalna sankcja przewiduje areszt na dwa miesiące.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Hosni Mubarak nie żyje

Redakcja

Jak wiedeńskie metro dba o pasażerów? Jest pachnąco i z zakazem jedzenia

Redakcja

Bundestag przyjął unijną dyrektywę gazową

Redakcja

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej o zabójstwie Chaszodżdżiego

Redakcja

14 nowych przypadków dziecięcej choroby, związanej z Covid-19 w Nowym Jorku

Redakcja

Hiszpania: mieszkańcy kraju w obawie o zakażenie porzucają transport publiczny

Redakcja
Gazeta Jutro