Informacje Środowisko

Arktycznych lodowców coraz mniej

Po pożarach na Syberii w 2019 roku oraz odnotowaniu w syberyjskiej wiosce Chatanga rekordowej temperatury w maju tego roku (26,6 stopni Celsjusza), z najzimniejszych rejonów globu znów dochodzą niepomyślne informacje.

fot. Jan Paulussen, źródło: pixabay.com

Podczas gdy zbliża się koniec października, lodowiec dryfujący na Morzu Łaptiewów nie zdążył się jeszcze zrekonstruować, a jest to reprezentatywny rejon – dotychczas lodowatej – Arktyki. Zjawisku towarzyszy również znikanie obszarów wiecznej zmarzliny, zwanej inaczej permafrostem. Stale rośnie prawdopodobieństwo, że pokrywa lodowa wód arktycznych będzie znikać całkowicie na okres letni jeszcze przed 2035 rokiem. „Brak lodu tej jesieni w Arktyce regionu syberyjskiego jest sytuacją bez precedensu” – wyznaje Zachary Labe, badacz Uniwersytetu Kolorado.

Obecny stan rzeczy może być spowodowany między innymi wzrostem temperatury wód tego regionu, który wyniósł 5 stopni Celsjusza w porównaniu do sezonu letniego poprzedniego roku. Wpływ na temperaturę wody ma większy stopień nagrzania atmosfery w porównaniu do poprzednich lat oraz ulegający jeszcze większemu ociepleniu ciepły Prąd Północnoatlantycki. Czynniki te znacznie utrudniają tworzenie się i utrzymywanie powierzchni lodowych.

Zmniejszające się powierzchnie lodu pociągną za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje. Prawdopodobnie kruchy lód krążący po Morzu Łaptiewów zacznie pękać zanim dotrze do grenlandzkiej Cieśniny Fram, gdzie zazwyczaj kończy swój cykl. Docierając tam, przynosi ze sobą cenne składniki odżywcze dla oceanicznego planktonu. Jego obecność jest o tyle ważna, że plankton ma właściwości absorbujące dwutlenek węgla z atmosfery. W najbliższych latach zaś może go zabraknąć. Ponadto pokrywa lodowa będzie coraz cieńsza, co spowoduje, że nie będzie w stanie odbijać światła słonecznego, a to jeszcze bardziej przyspieszy jej zanik.

Arktyka to rejon, który nagrzewa się najszybciej na planecie – dwa razy prędzej niż reszta jej obszaru. Powierzchnia arktycznego lodu morskiego zmniejszyła się o 13 % w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Jeśli pesymistyczne tendencje nie zostaną zatrzymane bądź choćby spowolnione, konsekwencje będą powoli widoczne we wszystkich częściach świata, który działa jak jeden ogromny ekosystem, którego elementy nawzajem na siebie silnie wpływają.

Inne z tej kategorii

Netanjahu i jego żona zostaną oskarżeni o korupcję?

Redakcja

Wstrząs w kopalni „Rudna”

Redakcja

Matura 2019 – rozkład w pigułce

A Szachowska

Zgoda w sprawie wyborów w Libii

O Marczuk

Ogólnopolska kampania na rzecz Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

A Faber

PK: Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej nielegalnie wprowadzającej do obrotu paliwa

Redakcja
Gazeta Jutro