Nauka i Technika

Wiek nie wpływa na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2

Ryzyko zakażenia koronawirusem nie zależy od wieku danej osoby – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido. Wiek wpływa jednak na przebieg choroby i zagrożenie śmiercią.

Podatność zachorowania na koronawirus, a nasz wiek – jak wygląda korelacja? – fot. pixabay

Badacze z Uniwersytetu Hokkaido przeanalizowali dane pochodzące z Japonii, Hiszpanii i Włoch, aby sprawdzić, jak wiek oddziałuje na zagrożenie infekcją SARS-CoV-2 oraz ciężkim przebiegiem COVID-19.

Naukowcy wybrali wymienione kraje ze względu na dobrze udokumentowane, dostępne informacje. W maju 2020 we Włoszech umierały średnio 282,3 osoby na 100 tys. chorych, w Hiszpanii – 507,2, a w Japonii – 13,2. Mimo tak dużych różnic, we wszystkich krajach podobna była zależność między śmiertelnością a wiekiem.

Japońscy eksperci opracowali matematyczny model, który uwzględniał różne warunki i czynniki działające na osoby w różnym wieku, w tym kontakty między ludźmi czy wprowadzane w ich krajach obostrzenia.

Analiza pokazała, że podatność na zakażenie musiałaby nierealistycznie się różnić między grupami wiekowymi, gdyby wiek nie wpływał na przebieg choroby i śmiertelność wśród zakażonych. Model wskazał, że o ile wiek nie powinien wpływać na ryzyko zachorowania, to negatywnie oddziałuje na właśnie na ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci.

W ten sposób można m.in. wyjaśnić podobne rozłożenie liczby zgonów różnych grupach wiekowych we wszystkich trzech krajach.

Więcej informacji na stronach:

Age does not contribute to COVID-19 susceptibility


https://www.nature.com/articles/s41598-020-73777-8

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

MC: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Redakcja

Chiny wyniosą na orbitę sztuczny księżyc

Redakcja

„Hello, New Art” – nowy konkurs HUAWEI

Redakcja

O tym było głośno! Naukowe osiągnięcia 2019

#1 Czarna dziura

P Bukański

Obrotowy dom sterowany przez aplikację na smartphonie

A Jagła

Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems najlepszy na zawodach w Indiach

Redakcja
Gazeta Jutro