Świat

W. Brytania: prawie 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 50 kolejnych zgonów na Covid-19

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 13 972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 50 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 – poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Wielka Brytania zmaga się z Covid-19 – fot. Pixabay
Liczba nowych zakażeń jest o 1100 niższa od tej z niedzieli, ale w ostatnich dniach duże dobowe wahania, rzędu 2-3 tysięcy, zdarzają się często. Najwyższym bilansem nowych zakażeń, bez uzupełniania zaległych przypadków, był ten z czwartku, gdy poinformowano o ponad 17,5 tys. nowych infekcji.

Dobowych rekordów nie pobito w żadnej z części Zjednoczonego Królestwa, choć w każdej z nich liczby nowych zakażeń są na wysokich poziomach: w Anglii wykryto ich 11 647, w Szkocji – 961, w Irlandii Północnej – 877, zaś w Walii – 487.

W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 617 688, co jest 12. najwyższym bilansem na świecie i czwartym w Europie – po Rosji, Hiszpanii i Francji.

Liczba zgonów jest o 15 niższa od tej z poprzedniego dnia i najniższa od tygodnia, choć statystki podawane w niedziele i poniedziałki – dotyczące weekendów – są zazwyczaj najmniejsze w tygodniu. Zarazem poniedziałkowy bilans zgonów jest wyraźnie wyższy od tego sprzed tygodnia, gdy było ich 19.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii 42 875, z czego 38 061 osób zmarło w Anglii, 2550 – w Szkocji, 1673 – w Walii, a 591 – w Irlandii Północnej. Te statystyki obejmują zgony, które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2. Brytyjski rząd podaje też – aktualizowaną raz w tygodniu – liczbę przypadków, w których w akcie zgonu wpisano koronawirusa jako prawdopodobny czynnik decydujący o śmierci, nawet jeśli nie został przeprowadzony test. Takich przypadków było 57 347.

Niezależnie od zastosowanej metodologii, pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie – za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, a bilans zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 w niedzielę a godz. 9 w poniedziałek.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

W Kenii powstał pierwszy na świecie statek z recyklingowanego plastiku

A Jagła

USA: 12-14 maja Pompeo z wizytą w Rosji

Redakcja

Notre-Dame: Zamiast katolickiej iglicy muzułmański minaret

Redakcja

Minister zdrowia: realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną

Redakcja

Finlandia: “Rząd kobiet” i najmłodsza premier w Europie

P Bukański

Assange trafi do Wielkiej Brytanii?

Redakcja
Gazeta Jutro