Świat

USA: W Georgii kolejki do wczesnego głosowania

Nawet kilkanaście godzin trzeba było czekać wczoraj w kolejkach do wczesnego głosowania w amerykańskich wyborach prezydenckich w Georgii – informują dzisiaj media.

Wybory prezydenckie USA 2020 – fot. pixabay
Wyborcy w Georgii mieli już wcześniej możliwość odsyłania pocztą otrzymanych kart wyborczych, poniedziałek był pierwszym dniem, w którym mogli oddać głos w lokalu wyborczym.

Przebieg wczorajszego głosowania zakłóciły problemy techniczne i kolejki, w których niekiedy trzeba było stać nawet kilkanaście godzin. Problem dotyczył szczególnie aglomeracji Atlanty, w tym automatów do głosowania w największym lokalu wyborczym – hali zespołu koszykarskiego Hawks.

W niedzielę sąd federalny odrzucił wniosek o ręczne znakowanie wszystkich papierowych kart wyborczych. Dalej mogą to więc robić specjalne automaty, w których wyborcy używają ekranu dotykowego do wskazywania kandydatów, a maszyna zapisuje ich decyzje na osobnej papierowej karcie do głosowania.

Przed zaplanowanymi na 3 listopada amerykańskimi wyborami prezydenckimi w Georgii do głosowania zarejestrowało się rekordowe 7,6 mln Amerykanów. Lokalne media piszą o dużej mobilizacji wyborców.

Georgia to stan tradycyjnie z większością republikańską. Cztery lata temu ubiegający się teraz o reelekcję Donald Trump zwyciężył tam ze swoją ówczesną rywalką Hillary Clinton z przewagą ponad 5 punktów procentowych.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

PE: Syria, Pakistan i Somalia najwyżej w rankingu zagrożenia dla pokoju na świecie

Redakcja

Atak bombowy w Afganistanie

Redakcja

USA: Trump zablokuje sprzedaż sprzętu Huawei i ZTE?

Redakcja

„Ratowanie” Białych Hełmów. Czyżby za dużo wiedzieli?

Redakcja

Philip Morris złapany na reklamie IQOS wśród młodzieży w mediach społecznościowych

Redakcja

Kim Dzong Un zezwoli na wejście inspektorów do Jongbjon?

Redakcja
Gazeta Jutro