Film Taniec

Sceniczne emocje w filmowej odsłonie

~Tanecznym krokiem przez sztukę

W wielu formatach kinowego ekranu taniec jest elementem, który ma strategiczne znaczenie dla zbudowania historii. Jest kumulacją emocji, zwieńczeniem wątku, symbolem wewnętrznego spełnienia bohatera czy też jego drogi ku spełnieniu marzeń i pokonywaniu swoich słabości. Filmowe przykłady ukazują, że taniec przejawia się w zewnętrznej ekspresji, a oprócz tego często wiąże się z osobistą podróżą do różnych zakątków świadomości.

kadr z filmu „Zapach kobiety” reż. M. Brest, https://www.youtube.com/watch?v=D2y3UOZ5MM4&t=109s

Film „Zapach kobiety” reżyserii Martina Bresta to opowieść o odkrywaniu znaczeń codziennych chwil życia na nowo. Ważną postacią jest w nim niewidomy pułkownik, który czuje się już stracony jako człowiek. Ostatnią szansą i nadzieją na skorzystanie z życia jest dla niego podróż, w którą wyrusza ze swoim opiekunem. Podróż miała być początkiem końca z racji tego, że Frank planował zwieńczyć w ten sposób swój żywot i po powrocie popełnić samobójstwo. Tymczasem podróż okazała się początkiem czegoś nowego, wszczególności innego myślenia o rzeczywistości i o wartości życia. Być może bohater, choć wypierał tę myśl, w środku szukał ostatnim tchnieniem odpowiedzi na pytanie, czy możliwe, by było mu jeszcze dane przeżyć coś pięknego. W jego przypadku, podobnie jak w filmie „Nietykalni” reżyserii O. Nakache, bodźcem do odnalezienia sensu jest spotkanie z drugim człowiekiem. Mowa o opiekunie Charlim, który podczas wyprawy staje się półkownikowi niespodziewanie bliski, dzięki czemu obaj odkrywają magię prawdziwej przyjaźni. Nieoczekiwany obrót sprawy przyjmują również za sprawą wizyty w pałacowej sali tanecznej, gdzie Frank oddaje się tangu z nieznajomą. Taniec okazuje się chwilą zapomnienia, zatracenia, a zarazem odnalezienia się na nowo. Przyniósł niewidomemu pokłady energii i chęci, których dawno nie czuł. Al. Pacino za rolę pułkownika Franka Slade’a dostał Oscara.

kadr z filmu „Wytańczyć marzenia” reż. L. Friedlander, https://www.youtube.com/watch?v=GSsfP8nRvYg

„Wytańczyć marzenia” reżyserii Liz Friedlander to film oparty na faktach. Pierre Dulaine przychodzi do szkoły publicznej, w której grupa osób pielęgnuje swoją złą sławę ze względu na notoryczne kradzieże, wagary czy narkotyki. Dulaine ma za zadanie prowadzić dla nich zajęcia tańca towarzyskiego, do których młodzież podchodzi bardzo sceptycznie. Podejście to diametralnie ewoluuje po kilku lekcjach w towarzystwie nowego mentora. Młodzież zaczyna wierzyć, że tańce standardowe otworzyły nie tylko ich ciała na nowe ruchy i nową energię, ale też ich umysły na nowe pasje, schowane pod powłoką buntu temperament i uśpione ambicje. Sprawdza się zasada, że każde marzenie zaczyna się od małego kroku, na który młodzi ludzie szukający swojej drogi w końcu się decydują. Po wielu godzinach spędzonych na sali treningowej, gdzie mierzyli się ze swoimi słabościami, wzięli udział w znaczącym dla ich przyszłości turnieju. Taniec dał im siłę, by realizować swoje cele, ale także pokonywać codzienne trudności losu i wierzyć, że pasja daje moc, dzięki której można odmienić swoje życie.

Inne z tej kategorii

Wystartował XIX festiwal tańca w Kielcach

M Miter

Ku chwale Soundgarden!

A Szachowska

Był “American Satan”, będzie “Paradise City”

A Szachowska

Przełomowe wizje ujęcia ruchu

~ Tanecznym krokiem przez sztukę

O Marczuk

Romans, komedia i… mukowiscydoza

A Szachowska

Oscary 2019

Poznaliśmy laureatów 91. ceremonii rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii

J Froń
Gazeta Jutro