Polska

Premier: jestem wdzięczny medykom za to, że służą społeczeństwu w walce z epidemią

Jestem wdzięczny wszystkim medykom za to, że służą dzisiaj społeczeństwu przy walce z epidemią – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił też, że projekt nowej ustawy dot. walki z COVID-19 ma określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w obecnej sytuacji.

Premier Mateusz Morawiecki – fot. Krystian Maj / KPRM
Premier został na czwartkowej konferencji prasowej zapytany o wtorkową wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina na temat postawy części środowiska medycznego. “Niestety występuje taki problem, jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce” – powiedział Sasin.

Jego wypowiedź wywołała oburzenie wśród części lekarzy, polityków opozycji i mediów.

Premier, który ze względu na kwarantannę wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, iż jest “wdzięczny wszystkim medykom za to, że służą dzisiaj społeczeństwu przy walce z epidemią”. “Wiemy doskonale, że to trudna walka. To walka z niewidocznym wrogiem i wszyscy medycy, którzy są przy łóżkach pacjentów, są z nimi zasługują na najwyższy szacunek” – powiedział szef rządu. “Bardzo dziękuję tym wszystkim osobom” – dodał.

Poinformował jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w najbliższym czasie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Jego celem miałoby być uchwalenie nowych regulacji prawnych, które – jak mówił premier – “będą mogły określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w okolicznościach, w jakich się znajdujemy”. “Te rozwiązania mają służyć z jednej strony środowisku medyków w szerokim rozumieniu tego słowa, nie tylko lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, ratownikom, laborantom, ale także mają służyć całemu społeczeństwu poprzez odpowiednie procedury, które muszą być wykonywane” – wyjaśnił Morawiecki.

Dodał, że “solidarność pomiędzy środowiskiem medyków, a całym społeczeństwem jest fundamentem powodzenia całej naszej strategii walki z epidemią”. “Dlatego tym wszystkim, którzy są przy pacjentach, w szpitalach, którzy służą ludziom, bardzo, bardzo dziękuję i liczę na to, że będziemy mieli do czynienia z bardzo solidarną postawą całego środowiska wobec tego stanu epidemii, w jakim się znajdujemy” – zaznaczył premier.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzony miałby zostać projekt, o którym mówił premier Morawiecki.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

CBŚP: Ogromna plantacja konopi ukryta była pod halą

Redakcja

Farion: inwestycja w sieci ciepłownicze to lepsza jakość powietrza i niższe opłaty za ogrzewanie

Redakcja

MS: Przełom w walce z lichwą – rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Redakcja

MON: Wojsko jest przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne

Redakcja

MSZ: Konsultacje podsekretarza stanu Marcina Przydacza w Berlinie

Redakcja

#PodarujBezpieczeństwo – moda na bezpieczne prezenty na święta

Redakcja
Gazeta Jutro