Świat

Niepokój na linii Japonia-Korea Północna

Japoński minister obrony Nobuo Kishi wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu rozwoju ofensywnego uzbrojenia Korei Płn. i prezentacji jej nowych, większych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) – przekazała agencja prasowa Kyodo.

Jedna z rakiety, która budzi obawy – fot. © Photo : Korea Central Television
Kishi zapowiedział również zacieśnienie współpracy ze społecznością międzynarodową, by powstrzymać północnokoreańskie zbrojenia, w tym poprzez egzekwowanie sankcji nałożonych na reżim przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Minister odniósł się w ten sposób do sobotniej parady wojskowej w Pjongjangu, na której pokazano nowe ICBM, ulepszone pociski balistyczne wystrzelane z okrętów podwodnych (SLBM), pociski balistyczne krótkiego zasięgu i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet. Kyodo zauważa, że zaprezentowane w sobotę ICBM są większe niż wszelkie pociski tego typu, jakie Korea Płn. ujawniła do tej pory.

Japońskie ministerstwo obrony poinformowało również, że kanadyjska marynarka wojenna na początku października rozpoczęła nadzór na wodach otaczających Japonię, by powstrzymać Koreę Płn. przed przeładowywaniem towarów objętych sankcjami ze statku na statek.

Resort obrony Korei Płd. oświadczył dzisiaj, że w przypadku ataku południowokoreańskie wojsko będzie w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” zaprezentowane przez Koreę Płn. rakiety krótkiego zasięgu.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Szokujący trend w TikToku: udają ofiary Holocaustu. „Tracę wiarę w ludzi”

Redakcja

Zabójstwo dziennikarza Szeremeta w Kijowie. Aresztowano trzeciego podejrzanego

Redakcja

Syria: Dwaj dziennikarze zginęli w tureckim ataku powietrznym

Redakcja

Kolejne spalinowe oszustwo Volkswagena?

Redakcja

Ambasador Kazachstanu w Polsce: chcemy wejść do grupy 30 najbardziej rozwiniętych państw

Redakcja

Tureckie wojsko w Libii

P Bukański
Gazeta Jutro