Środowisko

Mimoza wstydliwa i roślina telegraf

Dwie niezwykle ruchliwe rośliny

Rośliny zwykle kojarzą nam się z nieruchomymi zielonymi pędami i pięknymi kwiatami. Nie wszystkie są jednak tak nieruchome, jak mogłoby się  nam wydawać. Niektóre wstydzą się dotyku, a inne tańczą.

Embed from Getty Images

Mało kto wie, że rośliny poruszają się, jednak robią to zbyt wolno dla naszych oczu. Istnieją nagrania pokazujące nam świat roślin z zupełnie innej perspektywy – każdy najmniejszy pęd wierci się i wzrasta w górę. Jednak aby to zobaczyć, musimy przyspieszyć nagranie. Są jednak dwie szczególnie ruchliwe rośliny, które nie potrzebują przyspieszonej taśmy, żeby poruszyć się na naszych oczach.

Pierwszą ruchliwą rośliną jest mimoza wstydliwa, znana również jako czułek wstydliwy. Pochodzi z roślin motylkowatych, naturalnie występuje w Brazylii i lasach tropikalnych. Zwykle dorasta do 80 centymetrów, natomiast jako roślina doniczkowa do 50 centymetrów. Liście mimozy są zielone i pierzaste. Ich niezwykłą cechą jest wrażliwość na dotyk jak i światło, temperaturę. Dzieje się tak, ponieważ czułek wstydliwy reaguje na zmianę nasycenia wody w komórkach. Kiedy komórki są nasycone wodą roślina ma rozłożone i sztywne liście, impuls sprawia, że liście składają się i robią się wiotkie. Po ustabilizowaniu się warunków, roślina na nowo usztywnia liście.

Kwiaty mimozy wstydliwej są puszystymi główkami osiągającymi do 2 centymetrów średnicy. W warunkach naturalnych roślina po przekwitnięciu wytwarza duże, żółte strąki z nasionami. Zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna ponieważ nie lubi suchego powietrza, przez co ogrzewanie w zimie może jej zaszkodzić. Podłoże powinno być wilgotne, o kwaskowatym odczynie, natomiast stanowisko jasne, lecz nie w bezpośrednim słońcu. Jest rośliną o średnich wymaganiach, nada się więc dla bardziej doświadczonych ogrodników.

Drugą niesamowitą rośliną jest roślina telegraf, czyli Aturi. Należy do rodziny bobowatych. Pochodzi z tropikalnej Azji, gdzie dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga skromniejsze rozmiary. Jej liście są mniej dekoracyjne niż te występujące u mimozy, jednak są nadal przydatne w medycynie ludowej, gdzie służą jako naturalne opatrunki. (coś mi się tu nie klei, czy brzmi to w porządku?) Korzenie również znajdują zastosowanie jako lek na kaszel oraz astmę.

Aturi porusza się podobnie jak mimoza. Tutaj również dużą rolę odgrywa nawodnienie gąbczastych organów znajdujących się w liściach. Jednak czynnikiem powodującym ruch wody w roślinie nie jest dotyk, a dźwięk. Z tego powodu Aturi nazywana jest również tańczącą rośliną. Jej liście nie wiotczeją, lecz zataczają okręgi lub ruszają się na boki.

Roślina telegraf potrzebuje jasnego stanowiska o rozproszonym świetle. Należy unikać wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W naturalnych warunkach rośnie w gorącym otoczeniu, dlatego jako roślina doniczkowa również wymaga ciepłego powietrza. Aby zaczęła poruszać liśćmi temperatura powietrza powinna mieć od 26 do 30 stopni Celsjusza. Temperatura poniżej 20 stopni może skutkować chorobą. Jeśli chodzi o podłoże, Aturi nie wymaga specjalistycznej ziemi, wystarczy gleba do roślin doniczkowych z domieszką piasku. Należy pamiętać o tym aby podłoże było ciągle wilgotne, ponieważ roślina źle znosi przesuszenie. Aturi jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie.

Co ciekawe, roślina reaguje inaczej na różne gatunki muzyki. Przy ostrzejszych brzmieniach porusza się mniej, natomiast spokojne i klasyczne melodie zachęcają ją do tańca.

 

 

Inne z tej kategorii

Piątka za segregację – Ministerstwo Klimatu ponownie edukuje Polaków w zakresie Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów

Redakcja

Gwiazdy spadają naprawdę

Kilka słów o wakacyjnych deszczach meteorów

D Łapińska

Jak izolacja może wspierać walkę ze zmianami klimatu?

Redakcja

WWF ostrzega: warunki sprzyjają kolejnym pandemiom

Redakcja

Bierz z siebie przykład na wakacjach

Redakcja

MK: Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Redakcja
Gazeta Jutro