Świat

Londyn oskarżył Rosję o fiasko traktatu INF

Fiasko Traktatu o likwidacji rakiet średniego i małego zasięgu jest bezpośrednim rezultatem złamania go przez Rosję, uważa rzecznik MSZ Wielkiej Brytanii.

Londyn – fot. © Sputnik . Kirill Kallinikov
Prezydent Rosji Władimir Putin na tle wyjścia USA z Traktatu oświadczył wcześniej, że Moskwa jest gotowa z dobrej woli nie rozmieszczać na europejskiej części Rosji rakiet 9М729, ale pod warunkiem wzajemnych kroków ze strony NATO.

Zaproponował również, aby NATO sprawdziło systemy Aegis Ashore z wyrzutniami pocisków MK-41 w bazach w Europie i rakiet 9М729 na kaliningradzkich obiektach. Niepowodzenie Traktatu jest bezpośrednim rezultatem złamania go przez Rosję. Wielka Brytania jest zaangażowana w międzynarodową kontrolę zbrojeń, rozbrojenia i broni jądrowej. Chcemy, żeby Rosja wykazała takie samo zaangażowanie – poinformował Sputnika rzecznik brytyjskiego resortu ds. polityki zagranicznej.

W 2019 roku USA wyszły z Traktatu INF, oskarżając Rosję o jego złamanie. Moskwa odrzuciła podobne oskarżenia i była gotowa zademonstrować wzbudzające pytania rakiety i omówić temat, jednak USA nie poszły na kompromis i wyszły z Traktatu w jednostronnym porządku. W MSZ Rosji oświadczono, że Moskwa nie jest przeciwko włączeniu innych państw do omówienia z USA kwestii strategicznej stabilności.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Włochy zostaną objęte procedurą nadmiernego deficytu?

Redakcja

Turecki ekspert: Ankara może nastawić przeciwko sobie Polskę

Redakcja

Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu

Redakcja

KR: fake news ma moc; trzeba zwalczać dezinformację

Redakcja

Rzeki w Kijowie zmieniły kolor na zielony

Redakcja

Atak rakietowy na Rijad

M Lebiest
Gazeta Jutro