Kultura

Koncerty symfoniczne w brytyjskiej atmosferze

Krótko po uroczystej inauguracji 76. sezonu artystycznego, w piątek, 9 października 2020, o godz. 19.30 i w sobotę, 10 października o godz. 18.00, w odnowionej sali koncertowej zabrzmi kolejny interesujący repertuar, tym razem osadzony w brytyjskich realiach muzycznych. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona bowiem utwory kompozytorów angielskich – Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.

fot. materiały prasowe
Program koncertów otworzy Simple Symphony Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii.

Wyraźną inspirację muzyką barokową odnaleźć można także w kolejnym z prezentowanych utworów – Sinfonietcie nr 1 op. 48 Malcolma Arnolda, kompozytora znanego przede wszystkim z muzyki filmowej, uhonorowanego Oskarem za ścieżkę dźwiękową do filmu Most na rzece Kwai. Program zwieńczy natomiast Introdukcja i Allegro op. 47 Edwarda Elgara, w którym to utworze słychać oczywiste reminiscencje barokowego concerto grosso, także ze względu na zabieg formalny powierzenia partii współzawodniczącej z orkiestrą kwartetowi smyczkowemu.

W charakterze zespołu koncertującego wystąpi Malawski String Quartet, zespół, w skład którego wchodzą czołowi muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: grający na skrzypcach Joanna Konarzewska – koncertmistrz orkiestry oraz Paweł Stawarski, altowiolistka Anna Migdał-Chojecka i wiolonczelista Michał Dąbek. Kwartet udanie zadebiutował przed miesiącem w ramach koncertu online z serii „Kultura w sieci” w arcywymagającym repertuarze kameralnym Dmitrija Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Artura Malawskiego – po raz pierwszy w historii doprowadzając do pełnej rejestracji II Kwartetu smyczkowego tego ostatniego.

Koncerty odbędą się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa spowodowanych sytuacją pandemiczną. W gmachu Filharmonii Krakowskiej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki, dezynfekcji rąk oraz utrzymania dystansu społecznego.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Magiczny Kraków

Inne z tej kategorii

Największe wydarzenie literackie roku – rozpoczyna się Festiwal Conrada!

Redakcja

Nie żyje twórca kultowego “SpongeBoba”

Stephen Hillenburg przegrał walkę z ciężką chorobą

D Okaz

PKN ORLEN mecenasem festiwalu Chopin i jego Europa

Redakcja

A long time ago in a galaxy far, far away…

[Recenzja filmu “Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”]

J Froń

Słodko-gorzka Agnieszka Chylińska

A Szachowska

Teatr Muzyczny inaczej. Festiwal OFF-Północna już za tydzień

Redakcja
Gazeta Jutro