Świat

Kirgistan: Premier Dżaparow ogłasza, że przejmuje władzę prezydencką

Premier Kirgistanu Sadyr Dżaparow ogłosił, że przejmuje władzę prezydencką po rezygnacji tego samego dnia dotychczasowego szefa państwa Suronbaja Dżinbekowa i przewodniczącego parlamentu Kanatbeka Isajewa.

Kirgistan i powyborcze demonstracje – fot. Twitter Propeertys
„Dzisiaj przewodniczący parlamentu Kantak Isajew złożył rezygnację. Wszystkie uprawnienia prezydenckie przeszły całkowicie na mnie” – poinformował Dżaparow.

Prezydent Dżinbekow, ustępując, oświadczył, że nie będzie trzymał się władzy. „Nie chcę przejść do historii Kirgistanu jako prezydent, który przelał krew i strzelał do swoich obywateli. Dlatego zdecydowałem się ustąpić z urzędu” – powiedział.

Wcześniej zapowiadał, że ustąpi dopiero po wyborach parlamentarnych. Jednak, jak pisze Reuters, premier Dżaparow wywierał na niego naciski i Dżinbekow zgodził się na szybsze ustąpienie z urzędu.

Zgodnie z konstytucją Kirgistanu Dżaparow musi ogłosić wybory prezydenckie w ciągu trzech miesięcy, w których sam, jako pełniący urząd prezydenta, nie może kandydować.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Ukraina: Zełenski oddał hołd UPA

Redakcja

“Newsweek”: Dr Fauci podważa twierdzenia Trumpa o pochodzeniu koronawirusa

Redakcja

Bułgaria: powrót nakazu noszenia maseczek w walce z epidemią

Redakcja

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Brukseli

Redakcja

KR: fake news ma moc; trzeba zwalczać dezinformację

Redakcja

Marszałek Karczewski w Tbilisi: Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie

Redakcja
Gazeta Jutro