Polska

Jesienią bezpiecznie na drodze

Polska złota jesień, mimo ciepłej palety barw, dla użytkowników dróg, jest porą roku niebezpieczną. W tym czasie, warunki na drodze stają się zmienne i trudne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

Policja zachęca do spokojnej i ostrożnej jazdy – fot. PAP, Darek Delmanowicz
Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:
– Dostosuj prędkość do warunków na drodze
Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
– Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu
Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:
– Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.

– Świeć przykładem – noś odblaski – bądź widoczny
Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

– Zadbaj o bezpieczeństwo!
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

———

Autorem i dostawcą informacji jest Policja.pl

Inne z tej kategorii

Ziobro o zamordowaniu nastolatka w szkole

Redakcja

MON: Polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Wspólnie świętujmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Redakcja

Umiarkowanie udany sezon. Górale nie obłowili się na feriach

Redakcja

MSZ: Otwarcie Konsulatu Honorowego RP w Schaan w Księstwie Liechtensteinu

Redakcja

PK: Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców Wisła Sharks

Redakcja

Pełne ręce pracy “Wodniaków” w Poraju

Redakcja
Gazeta Jutro