Zwierzaki

Jak wymęczyć psa bez wychodzenia z domu?

Czasem po prostu nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz. Za oknem coraz częściej zdarzają się szare, chłodne i deszczowe dni, kiedy wolelibyśmy zostać w domu. Lecz co z naszym czworonogiem? Oczywiście, zawsze trzeba wyjść z nim choćby na krótki spacer, ale w ten sposób go nie wymęczymy. Więc jak zrobić to w domu? Przedstawiam 5 sprawdzonych sposobów na wybawienie się z psem bez wychodzenia na dwór. 

Fot. troy williams Unsplash.com

Pamiętaj, że przedstawione sposoby nigdy nie zastąpią długiego spaceru. Jednak są to ciekawe zabawy, które zajmą psa i zmęczą jego umysł.  Jeśli możesz, wychodź z psem jak najczęściej, a takich zabaw używaj jako zastępnika i dodatku raz na jakiś czas.

Zabawa z kubeczkami

To świetna i prosta zabawa, do której nie potrzebujemy zbyt dużo, za to pies ćwiczy swój wzrok i węch. Potrzebujemy kilku jednakowych kubeczków oraz przekąsek. Sadzamy psa na podłodze, ustawiamy przed nim kubeczki dnem do góry i siadamy naprzeciwko niego. Pod jeden z kubeczków wkładamy przekąskę i zaczynamy je przekładać i zamieniać miejscami. Kiedy przesuniemy kubki już kilka razy, rozstawiamy je w sporej odległości od siebie i zachęcamy psa do szukania przekąski. Pies powinien wąchać lub ostatecznie przewracać kubeczki, by znaleźć smakołyk.

Mata węchowa

Świetna zabawa dla psa, która jednocześnie bardzo mocno wpływa na rozwój mózgu oraz umiejętności rozpoznawania zapachów. Mata węchowa to rodzaj maty z frędzlami, między które wkładamy psie przysmaki. Przez to, że mata jest gęsta, a smakołyki głęboko schowane i zawinięte między frędzle, pies musi bardzo precyzyjnie pracować nosem, żeby znaleźć swoją nagrodę. Mata jest elastyczna, więc po skończonej zabawie bez problemu można ją zwinąć i schować, a także wyprać w pralce, jeśli się zabrudzi.

Jeśli masz ochotę stworzyć taką matę samodzielnie, to zapraszam Cię do artykułu Mata węchowa dla psa. Krok po kroku wytłumaczyłam w nim, jak stworzyć samodzielnie piękną matę, którą z łatwością przechowasz nawet przy małej ilości dostępnego miejsca.

_MG_0002
Mata węchowa / Fot. Karolina Rapa

Szarpak

To zabawka, którą można bawić się wszędzie – na spacerze, w parku oraz w domu. Wspólna zabawa wzmacnia więzi, nie jest tak wymagająca dla psich stawów, jak np. rzucanie piłką oraz zaspokaja naturalny psi instynkt łowiecki. Równocześnie można zabawę szarpakiem traktować jako nagrodę za dobrze wykonane polecenie lub podczas treningów. Szczególnie, jeśli pies nie przepada za smaczkami. Kilka wygranych pozwoli psu na podbudowanie pewności siebie.

Nose working

Świetna i bardzo męcząca zabawa. Polega na chowaniu w domu (lub jeśli później chcemy ją rozszerzyć, to na dworze) próbek z zapachem. Identyczną próbkę dajemy psu do powąchania i zachęcamy go do szukania. Zabawa, a przy okazji trening są dla psa wymagające, więc nie wolno z nim przesadzać. Jeśli widzimy, że pies ma dość i niechętnie szuka lub ociąga się – przerwijmy nose working. Ograniczmy maksymalnie długość szukania na dzień do jednej 15-minutowej sesji lub dwóch sesji po 10 minut. Próbki do zabawy można kupić przez Internet lub w dobrych sklepach zoologicznych lub wykonać samodzielnie.

Gry logiczne

Idealnym rozwiązaniem dla psa, który lubi trochę pogłówkować są gry logiczne dla czworonogów. Można taką zabawkę kupić w sklepie lub bardzo prostą wersję wykonać w domu samodzielnie. Wystarczy do tego zwykły kartonik. Może być z wieczkiem (taki jak od butów) lub klasyczny, ze skrzydełkami. Do kartonika wsypujemy kilka psich przysmaków, zamykamy go i dajemy psu. Jego zadaniem jest otworzenie kartonika i wydobycie z niego smakołyków. Na początku zajmuje to zwykle sporo czasu, ale później warto podwyższać poprzeczkę i utrudniać pieskowi sprawę.

Jeśli chciałbyś samodzielnie w domu upiec ciasteczka dla psa, to trzy przepisy oraz mnóstwo wskazówek znajdziesz w poście Domowe przekąski dla psa. Są to zdrowsze, dobrze skomponowane i tańsze zamienniki sklepowych przysmaków. Można ich użyć jako przysmaków do zabaw i ćwiczeń.

_MG_0039
Psie ciasteczka / Fot. Karolina Rapa

Sama często tak bawię się ze swoim psem. To fajne urozmaicenie codziennej rutyny i dobry sposób, by zaciekawić i zająć psa. Przy okazji możemy z nim ćwiczyć pożądane przez nas zachowania.

Inne z tej kategorii

Poranek z życia kota

Oliwia Gucwa

Poznajcie bliżej bociana czarnego

O Marczuk

Szop w śmiertelnej pułapce

Redakcja

Znaleziono psa powieszonego na drzewie obok schroniska

Policja poszuje sprawcy okrucieństwa

K Bockowska

Energa wita bociany wracające do Polski i ma dla nich 600 nowych gniazd!

Redakcja

Góralek skalny

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #1

A Szczecina
Gazeta Jutro