Świat

Erdogan: Turcja nie uznaje Krymu za rosyjski

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Turcja podtrzymuje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, włącznie z Krymem.

Recep Tayyip Erdogan – fot. © AP Photo / Burhan Ozbilici
Zełenski przebywa w Turcji z roboczą wizytą.

Turcja postrzega Ukrainę jako kraj kluczowy dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa naszego regionu. Dlatego zawsze wspieraliśmy i nadal będziemy wspierać integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Turcja nie uznała i nie uznaje pryzłączenia Krymu do Rosji. Razem z Ukrainą będziemy nadal wspierać Tatarów krymskich – powiedział Erdogan.

Wołodymyr Zełenski podziękował także Erdoganowi za chęć wzięcia udziału w projekcie Platforma Krymska, mającej na celu przywrócenie Krymu Ukrainie.

Zaprosiłem również Turcję do przyłączenia się do naszego projektu Platformy Krymskiej, która jest narzędziem konsolidacji międzynarodowych partnerów w celu ochrony praw mieszkańców Krymu i deokupacji ukraińskiego półwyspu. Dziękuję za gotowość, Panie Prezydencie, do wspierania tego projektu i wzięcia w nim czynnego udziału – powiedział Zełenski podczas wspólnego briefingu z Erdoganem w piątek. Transmisja była prowadzona przez Kancelarię Prezydenta Ukrainy na Facebooku.

Zełenski podsumowując 22. szczyt Ukraina-UE powiedział, że Unia Europejska wyraziła gotowość przyłączenia się do ukraińskiej inicjatywy utworzenia Platformy Krymskiej. Wcześniej pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa powiedziała ukraińskim mediom, że władze Kijowa zaproszą Rosję do udziału w tworzonej przez nie „międzynarodowej platformie deokupacji Krymu”. Zeszłego lata turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego kraj popiera integralność terytorialną Ukrainy i nie uznaje „nielegalnej aneksji Krymu”.

Krym częścią Rosji

Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum przeprowadzonego po przewrocie państwowym na Ukrainie. Wówczas 96% wyborców na półwyspie zagłosowało za przyłączeniem ich regionu do Rosji.

Ukraina w dalszym ciągu uważa Krym za swoje, ale tymczasowo okupowane terytorium. Moskwa wielokrotnie podkreślała, że mieszkańcy półwyspu podjęli decyzję w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym. Według prezydenta Rosji Władimira Putina kwestia Krymu jest „całkowicie zamknięta”.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

7. raz Impact Festivalu!

A Szachowska

Polski kontekst w rywalizacji dwóch największych gospodarek świata

Redakcja

Włochy: we wszystkich regionach wskaźnik zakaźności poniżej 1

Redakcja

W iPhonie pojawiła się „funkcja” podsłuchu cudzych smartfonów

Redakcja

Iran uzna siły zbrojne USA za organizację terrorystyczną?

Redakcja

USA o sankcjach na Arabię Saudyjską

Redakcja
Gazeta Jutro