Literatura

Enola Holmes

~ Nietuzinkowa dziewczyna w świetnej powieści

Enola Holmes – czy to nazwisko nie brzmi znajomo? Oczywiście! To siostra znanego i podziwianego na całym świecie angielskiego detektywa sir Sherlocka Holmes’a. A przy okazji to główna bohaterka cyklu powieści dla młodzieży autorstwa Nancy Springer. 

_MG_2916
Enola Holmes / Fot. Karolina Rapa

Enola to dziewczyna, jakich mało. Jest zaradna, pomysłowa i buntownicza, a do tego ma w sobie detektywistyczne zacięcie. Te wszystkie cechy pozwalają jej poradzić sobie w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. W dniu czternastych urodzin Enoli, znika jej matka, i chociaż początkowo dziewczyna się tym nie przejmuje (bo matce bujającej w obłokach takie sytuacje zdarzały się całkiem często), tak z biegiem czasu musi zacząć radzić sobie w zaistniałej sytuacji. Jak by nie dość tego było, we wszystkim przeszkadzają jej dwaj starsi bracia, próbujący ją okiełznać i wysłać do szkoły z internatem (gdzie trzeba nosić gorset!).

Akcja książki osadzona jest w tak dobrze znanym świecie Sherlocka Holmes’a, jednak oglądanym oczami młodej dziewczyny. Enola próbuje przeciwstawić się panującym w Londynie wiktoriańskim konwenansom, a równocześnie wykorzystać swoją wiedzę o zwyczajach, by uniknąć zdemaskowania. Równocześnie klimat XIX-wiecznej Anglii jest wręcz namacalny.

Z jednej strony można odnieść wrażenie, że Enola to dziewczyna stojąca w cieniu brata. Z drugiej jednak, Sherlock w książce przedstawiony jest jako lekko zadufany w sobie, poważny detektyw, a czternastolatka ma w sobie świeżość, jakiej nie mógłby mieć nikt inny. Bohaterka jest naprawdę ciekawa, bo… nie jest idealna. Tak, to chyba klucz do sukcesu. Myślę, że nikt nie lubi wymuskanych i dopracowanych w każdym calu pięknych bohaterek, a właśnie nasze serca skradają te zwykłe postacie, z całą gamą zalet, ale i wad.

Mimo, że książka zaliczana jest do literatury młodzieżowej, to na szczęście nie przedstawia infantylnych bohaterów i ich nic niewnoszących przeżyć. Wręcz przeciwnie, o przygodach Enoli czyta się szybko i z ogromną przyjemnością, więc na pewno sięgnę po kolejne części. Czternastolatka jest również wspaniałym przykładem dla młodych dziewcząt, jak można sobie radzić, mimo naszych ograniczeń. We wrześniu miała również miejsce premiera filmu o Enoli Holmes. W role głównych bohaterów wcielili się Millie Bobbie Brown oraz Henry Cavill.

Inne z tej kategorii

Książka tygodnia: “Polowanie na Escobara”

Redakcja

9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem „Nowy stan skupienia” startuje już 4 czerwca!

Redakcja

Ile wiesz o dziewczynce w czerwonej pelerynce?

Międzynarodowy Dzień Czerwonego Kapturka

D Łapińska

Dan Brown dzieciom

Redakcja

Mroczna wersja “Pretty Woman”. Przerażający thriller o miłosnej obsesji

Redakcja

Nowy wydanie láska nebeská

B Makowski
Gazeta Jutro