Hobby

Czy kawa kawie równa?

Jak dobrać i przyrządzić kawę dostosowaną do swojego gustu?

fot. unsplash.com/Nathan Mullet

 

W dzisiejszym świecie kawa o poranku jest dla niektórych rzeczą tak naturalną, jak sam sen. Jedni stawiają na smak, drudzy na szybkość przygotowania. Od czego zacząć, aby stworzyć mieszankę idealną, dostosowaną do siebie?

CZY KAŻDA KAWA SMAKUJE TAK SAMO?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: absolutnie nie! Smak kawy zależy od pochodzenia ziaren, stopnia ich wypalenia oraz od sposobu przygotowania. Specjaliści opracowali całą gamę smaków, których można szukać w tym napoju. Pod koniec lat 90. amerykańskie stowarzyszenie SCAA (Spiecialty Cofee Association of America) opublikowało próbnik, mający ujednolicić terminologię smaków i aromatów kawy – Koło Smaków Kawy. Dziś stosuje się ulepszoną wersję tego próbnika, która na jednym rysunku zawiera potrzebne informacje na temat degustowanej kawy. Warto zatem eksplorować smaki i zdecydować, które nuty odpowiadają nam bardziej, a które mniej.

 

ARABICA, ROBUSTA, A MOŻE OBA?

Przy wyborze kawy, warto zerknąć na to, co tak naprawdę wsypujemy do młynka. Będzie to podstawą do stworzenia napoju o pożądanym smaku.

Ziarna Arabici, z charakterystycznym „S” na powierzchni, dadzą nam kawę o głębokim, choć delikatnym smaku. Pochodząca z Afryki Robusta, będzie dobrym wyborem dla osób, które lubią kawę o wyrazistym smaku, z lekką goryczką. Co może być ważne dla co poniektórych, Robusta zawiera więcej kofeiny od Arabici, dzięki czemu ma lepsze zdolności pobudzające.

W większości kawiarni spotkamy się z mieszanką obu typów ziaren. Mieszanie ma za zadanie wydobyć z każdego gatunku to, co najlepsze: nuty smakowe Arabici z intensywnością Robusty.

ODPOWIEDNI SPRZĘT

Kiedy już postanowimy, jaki smak przypada nam do gustu, warto się zastanowić, w jaki sposób chcemy przyrządzić naszą kawę. Okazuje się, że nie jest to oczywiste. Sposobów jest dużo, ale skupmy się na tych, które będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z parzeniem tego napoju i nie chciałyby inwestować dużych pieniędzy w tę czynność.

  1. KAWIARKA

Pewnie nieraz w życiu każdy z nas widział mały dzbanek na podwyższonej podstawce. Jest to właśnie kawiarka. Jest to jeden z najprostszych sposobów, gdyż wymaga on jedynie wsypania zmielonej wcześniej kawy do sitka oraz wlania ciepłej wody do dolnego zbiornika.

  1. FRENCH PRESS

Do tego sposobu również potrzebujemy odpowiedniego dzbanka, a dokładniej – cylindra z tłokiem zakończonym sitkiem. Do przygotowania kawy z pomocą French press należy zagotować wcześniej wodę w czajniku tak, aby miała około 95 stopni Celsjusza i zalać kawę w dwóch porcjach. Czekamy 30 sekund, dolewamy resztę wody i znowu czekamy, tym razem 4 minuty. Powoli opuszczamy tłok i cieszymy się świeżo przyrządzoną kawą.

  1. EKSPRES KOLBOWY

Najdroższa opcja zestawienia to ekspres kolbowy. W zależności od możliwości finansowych i potrzeb, można zakupić ekspres na jedną, dwie i więcej kolb. Obsługa jest bardziej skomplikowana, gdyż trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak: ciśnienie w ekspresie, temperatura wody i czas ekstrakcji, czyli ile czasu woda jest przepuszczana przez kolbę. W proces przyrządzenia kawy wchodzi: nałożenie zmielonej kawy do kolby, zamontowanie jej i naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Łatwe w teorii, w praktyce trudno osiągnąć perfekcję, przez szczegóły mające zapewnić odpowiednią cremę i balans smakowy espresso.

CZY JEST JEDEN WŁAŚCIWY SPOSÓB?

Jak wiemy, ile osób, tyle gustów. To, jak przyrządzamy kawę, wynikać może z preferencji smakowych, ilości czasu i funduszy, ale niewątpliwie warto próbować nowych metod, bo nieraz możemy się pozytywnie zaskoczyć.

Inne z tej kategorii

Bullet Journal – kalendarz po Twojemu

K Rapa

Obraz kwiatami malowany

~ Artystyczne krok po kroku #6

K Rapa

Nie oceniaj książki po okładce

~ Chociaż czasem jak najbardziej

K Rapa

Niecodzienny świecznik

~Artystyczne krok po kroku #21

K Rapa

Zawijanki z gazet

~ Artystyczne krok po kroku #15

K Rapa

Książeczka do uzupełniania

~ Artystyczne krok po kroku #3

K Rapa
Gazeta Jutro