Zwierzaki

Czego nie wiecie o waszych pupilach

~ Ciekawostki z psiego świata

Dla zwierzaka, który staje się wspólnym mieszkańcem i członkiem rodziny, najważniejsze jest ciepło, troska i opieka, którą jest otaczany. Aby mu to zapewnić, wystarczy być dobrym człowiekiem i odpowiedzialnym opiekunem. Nie zaszkodzi jednak poznać pewne ciekawe fakty i dowiedzieć się więcej o najlepszym przyjacielu człowieka. Niewykluczone, że niektóre z ciekawostek już znacie, ale na pewno któraś z nich będzie dużym zaskoczeniem.

fot. kim_hester, źródło: pixabay.com

Przyjaciel z długim stażem

Choć zagadką jest kiedy i jak dokładnie to nastąpiło, pierwszym zwierzęciem jakie człowiek kiedykolwiek oswoił był wymarły już gatunek drapieżnego wilka. Z historycznego punktu widzenia adekwatnym zdaje się być stwierdzenie, że psy są największymi i najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka, jako że towarzyszą nam najdłużej ze wszystkich stworzeń. Można powiedzieć, że ich gatunek ewoluował razem z ludzkim.

Trzecia powieka

Psy posiadają dwie łatwo dostrzegalne powieki, ale pod nimi znajduje się jeszcze różowa membrana, służąca im jako jako dodatkowa warstwa ochrony przed suchością oczu, oraz przed dostawaniem się do nich kurzy i pyłów. Jeśli membrana jest widoczna i wyraźnie zaczerwieniona, jest to oznaka złego stanu zdrowia, i powinna być sygnałem, że potrzebna jest wizyta u weterynarza.

Doskonały zmysł

Receptory węchu są u psów od dziesięciu do stu tysięcy razy mocniejsze od ludzkich. Stąd ich potencjał jest powszechnie wykorzystywany przez różnego rodzaju służby, w tym śledcze. Oczywiście nos nosowi nierówny – na przykład ogary wykorzystywane jako psy myśliwskie mają lepiej rozwinięty zmysł węchu niż mopsy.

Kosmiczna wycieczka

Pies złożył wizytę w kosmosie jeszcze nim zrobił to człowiek. Pierwszym psem-kosmonautą, który miał zaszczyt tego dokonać, była suka Łajka. Na okołoziemską orbitę udała się na pokładzie rosyjskiego satelity Sputnika 2 w listopadzie 1957 roku. Przed wylotem przeszła odpowiednie testy, konkurując z dziewięcioma innymi psami, spośród których okazała się najspokojniejszym i dobrze przystosowującym się do nowych warunków. Niestety żadna agencja kosmiczna w tamtym czasie nie wiedziała w jaki sposób bezpiecznie opuścić orbitę i Łajka nie doczekała końca misji z powodu przegrzania. Górny stopień rakiety nie odłączył się od kapsuły i temperatura w jej wnętrzu sięgnęła 40 stopni Celsjusza. W 2008 roku powstał pomnik Łajki w moskiewskim obiekcie wojskowym, w którym miały miejsce przygotowania do podróży.

Alpejski bohater

Psy słyną ze swoich zdolności śledczych, stąd często towarzyszą policjantom, czy też służbom ratowniczym. Jednym z przedstawicieli gatunku, który zdobył szczególną sławę, był Barry the St Bernard. Nazywany w dosłownym tłumaczeniu z niemieckiego „ratownikiem ludowym” (‘der Menschenretter’), Barry był aktywnym psem tropiącym na terenie Alp Szwajcarskich. Na początku XIX wieku uratował około 40 osób zasypanych przez lawiny. Wykazywał się wyjątkową sprawnością fizyczną, odwagą i inteligencją, a na psią emeryturę przeszedł po 12 latach służby. Po śmierci został zakonserwowany, a obecnie można go zobaczyć na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie. Od 1923 roku stoi tam gipsowy odlew wiernie oddający sylwetkę psa. Ma także swój własny pomnik na Cimetière des Chiens (Cmentarz Psów) w Paryżu.

Psia inteligencja

Każdemu posiadaczowi psa wydaje się, że jego ulubieniec, skoro reaguje, to doskonale rozumie komendy „siad”, „wstań” czy „podaj łapę”. I rzeczywiście macie w tym względzie rację. Co więcej, według badań z 2009 roku typowy pies wyposażony jest w słownictwo składające się z około 150 wyrazów – podobnie do dwuletniego dziecka. Co ciekawe, ewolucja poznawcza psów w dużej mierze przebiegała dzięki kontaktom z człowiekiem. To właśnie relacje z ludźmi miały duży wpływ na ich rozwój fizyczny, ale też społeczny i umysłowy. Na szczycie listy najbardziej inteligentnych uplasowały się psy rasy border collie, a tuż za nimi na podium stanęły pudle i owczarki niemieckie.

Inne z tej kategorii

Psy ratownicze

~ Bohaterowie na czterech łapach

A Szczecina

Rawka błazen

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #3

A Szczecina

Jaskółka morska

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #6

A Szczecina

Aksolotl

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #4

A Szczecina

Polska przeciwko rzezi dzików!

A Szachowska

Goście hoteli Louvre Hotels Group nie muszą rozstawać się ze zwierzakami

Redakcja
Gazeta Jutro