Świat

Zbigniew Rau: Zmiany na Białorusi są nieodwracalne

W społeczeństwie białoruskim nie ma już bariery strachu, przekroczona została też bariera przyzwolenia. Nie ma już legitymizacji władzy, która jest władzą tylko dlatego, że może fizycznie rządzić.

Białoruś nadal protestuje. Białorus chce zmian! – fot. © REUTERS / Vasily Fedosenko
Społeczeństwo uznało, że potrzebne jest inne uprawomocnienie – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie” szef MSZ powiedział, że zmiany w białoruskim społeczeństwie są nieodwracalne.

W społeczeństwie białoruskim nie ma już bariery strachu. Przekroczona została również bariera przyzwolenia. Nie ma już legitymizacji władzy, która jest władzą tylko dlatego, że może fizycznie rządzić. Społeczeństwo uznało, że potrzebne jest inne uprawomocnienie – stwierdził Rau.
Jak podkreślił, Rosja chce mieć Białoruś w sferze swoich wpływów, ale chce też mieć lepsze relacje z Zachodem.

– I to jest paradoks. Bardzo trudna sytuacja dla Putina. Ostatnie wydarzenia doprowadziły nawet do tego, że po raz pierwszy – nawet w Niemczech – prowadzi się dyskusję o projekcie Nord Stream 2 – powiedział szef MSZ.

9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Zgodnie z CKW zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka. Po podliczeniu wyników głosowania w miastach Białorusi rozpoczęły się masowe protesty, które doprowadziły do ​​starć z funkcjonariuszami organów ścigania. Utworzona w republice Rada Koordynacyjna opozycji wezwała do kontynuacji protestów. Władze żądają zaprzestania nielegalnych działań.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Bernardo Bertolucci nie żyje

Legendarny reżyser zmarł w wieku 77 lat

K Bockowska

MSZ: Debata otwarta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nt. dzieci w konfliktach zbrojnych

Redakcja

MSZ Niemiec o sprawie Nawalnego: Rosja stoi teraz przed wyzwaniem

Redakcja

Syryjscy Kurdowie proszą Pentagon o utworzenie strefy zakazu lotów

Redakcja

Trzęsienie ziemi odczuwalne w promieniu 100 km

M Zębala

ACTA 2 przepchnięte! PE przegłosował cenzurę internetu!

Redakcja
Gazeta Jutro