Historia

W Kijowie otwarto wystawę o Annie Walentynowicz

W Centrum Informacyjno-Wystawienniczym Muzeum Majdanu w Kijowie otwarto wystawę o współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” Annie Walentynowicz. Ekspozycję „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” można oglądać na Majdanie Niepodległości.

Anna Walentynowicz – fot. Twitter Marcin Czapliński
Wystawa, poświęcona Annie Walentynowicz i rocznicy powstania „Solidarności” składa się z 12 plansz w języku polskim i ukraińskim. Ekspozycja znajduje się przed budynkiem związków zawodowych na kijowskim Majdanie Niepodległości.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski zwrócił uwagę na „wymiar ludzki” zorganizowania wystawy: „Anna Walentynowicz miała ciężko nie tylko pod koniec życia, […] ale jej dzieciństwo było też wyjątkowo biedne”. Walentynowicz (z domu Lubczyk) urodziła się na Ukrainie we wsi Sinne (obecnie Sadowe) w pobliżu miasta Równe na Wołyniu. W dzieciństwie ukończyła cztery klasy szkoły powszechnej. Z powodu ubóstwa w wieku 12 lat zmuszona była podjąć pracę u polskich zarządców pobliskiego majątku Pustomyty.

„Myślę, że oddanie tej kobiecie wielkich honorów […] jest czymś, co w pewnym sensie domyka klamrą jej życie” – dodał. Czyżewski poinformował PAP, że prawdopodobnie wystawa będzie również pokazywana na Wołyniu, w pobliżu miejsca urodzenia Walentynowicz. „Mam wrażenie, że to dla niej byłoby to wydarzenie również niesłychanie ważne” – zaznaczył Czyżewski.

Podkreślił, że partnerem przy organizacji wystawy były Muzeum Rewolucji Godności oraz Federacja Związków Zawodowych Ukrainy, do których należy budynek, w jakim odbyło się otwarcie ekspozycji. Honorowy patronat nad wystawą objęła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

MSZ: Jubileusz 60-lecia Tygodnia Polskiego

Redakcja

Bursztynowa Komnata odnaleziona na Mazurach?

Redakcja

Susza ujawniła kolejne starożytne osady

Redakcja

O.S.T.R w utworze “Polska siła” promującym polskie czołgi i mapy w grze „World of Tanks”

J Trznadel

Oddajemy hołd Powstańcom Warszawskim

Redakcja

Poczta Polska oddaje hołd Powstańcom Warszawskim – wspomnienia Pocztowca Władysława Rosińskiego

Redakcja
Gazeta Jutro